Nowy Rynek, który powstaje na terenie dawnego dworca PKS, buduje firma Skanska. Deweloper teren przy ul. Matyi kupił w 2015 roku za 63,5 mln zł
Powstanie tu pięć budynków o różnej wysokości oraz dużo przestrzeni publicznej, m.in. główny plac, czyli właśnie Nowy Rynek. W budynkach znajdą się przede wszystkim biura, ale na parterze też np. lokale usługowe, a jeden z budynków (na narożniku ulic Przemysłowej i Wujka) ma mieścić tylko mieszkania.
ZOBACZ TAKŻE: Gdzie w Poznaniu się buduje? [MAPKA]
- Zrealizowaliśmy na świecie już kilka dużych i złożonych projektów łączących budynki biurowe, mieszkaniowe, hotelowe i kulturalne. Mamy przykłady takich inwestycji m.in. w Sztokholmie, Malmo i Bostonie. Teraz, po raz pierwszy w historii naszej obecności w Europie Środkowo-Wschodniej, realizujemy projekt o mieszanej funkcji na taką skalę. Nowy Rynek powstanie w miejscu, które warto przywrócić Poznaniowi i mieszkańcom – mówi Mariusz Krzak, dyrektor regionalny biurowej spółki Skanska.
Budynki projektowały pracownie z całej Polski
Projekt urbanistyczny, czyli całościową koncepcję zagospodarowania terenu po PKS, wykonała pracownia JEMS Architekci (wygrała konkurs). Ale do projektowania poszczególnych budynków Skanska zaprosiła najlepsze pracownie architektoniczne w Polsce. Powstają już pierwsze dwa biurowce, za które odpowiada wrocławskie studio Maćków Pracownia Projektowa (zaprojektowali np. wielokrotnie nagradzany węzeł przesiadkowy przy stacji kolejowej Wrocław Stadion).
Kolejne budynki powstaną u zbiegu ul. Wierzbięcice i Wujka. Tutaj wykażą się architekci ze śląskiej pracowni Medusa Group (razem z JEMS zaprojektowali warszawską Halę Koszyki). Z kolei za przestrzeń publiczną odpowiedzialni będą poznańscy Ultra Architekci, którzy de facto zaprojektują główny plac kompleksu, czyli właśnie Nowy Rynek.
- Czymś charakterystycznym dla Poznania są ryneczki. Mamy nadzieję, że Stary Rynek będzie funkcjonował w dipolu z Nowym Rynkiem, który z kolei będzie wciągać ruch, powodować komunikację między różnymi częściami Poznania - mówi Paweł Majkusiak z JEMS Architekci. A jego wspólnik Marcin Sadowski dodaje: - Monokultura w architekturze jest najgorsza. Tak dużo przestrzeni w centrum miasta nie powinno być w rękach tylko jednego architekta. Wymiana myśli między różnymi pracowniami służy miastu.
O przestrzeń wspólną zadbają Ultra Architects
JEMS Architekci cały kompleks podzielili na kilka części. Poza budynkami to strefy wypoczynku, zdrowia czy kultury. Od strony ul. Matyi znajdować ma się ogród sztuki, a przy samym przejściu podziemnym - rotunda, w której będzie miejsce np. na wystawy. Za rotundą wyrośnie najwyższy budynek kompleksu - 80-metrowy wieżowiec. - Partery mają być żywe, mają mieć wiele wejść od strony placu i ulicy. Budynki mają też podcienia, pod którymi często toczy się życie - twierdzi Zbigniew Maćków.
Skanska do projektu Nowy Rynek zaangażowała też uznanych i ostatnio coraz częściej nagradzanych Ultra Architektów z Poznania. Ci projektanci zadbają o kształt i wygląd przestrzeni publicznych w Nowym Rynku. - Trzeba zrobić wszystko, by po godz. 17, gdy zamykają się biura, teren nie pustoszał - podkreśla Marcin Kościuch. A jego wspólnik z Ultra Architekci Tomasz Osięgłowski dodaje: - Naszym zadaniem jest umeblowanie salonu i sprawienie, że przyjdą do niego goście. Już teraz z całym zespołem spacerujemy po okolicy i obserwujemy, jak zachowują się okoliczni mieszkańcy i przechodnie.
Wszystkie budynki projektu Nowy Rynek będą ubiegać się o certyfikat „Obiekt bez Barier”. Oznacza to, że będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz nieposługujących się językiem polskim.