Skwer, a właściwie dwa, przed wjazdem na most Rocha to jedno z piękniejszych miejsc na poznańskim Starym Mieście. Od około 10 lat Grobla znów stała się miejscem, w którym miło spędza się czas. To m.in. dlatego, że od 2007 r. trwa modernizacja skweru Łukasiewicza między ulicami Mostową, Grobla i Za Groblą. Powstały parkowe alejki, piaskownice, zjeżdżalnie, drabinki i duży plac zabaw. Latem 2010 roku stworzono koncepcję zagospodarowania zieleńca bliżej gazowni (od niedawna nosi nazwę skweru im. Jana Suwarta) nawiązującą do artystycznej wizji czterech żywiołów: ziemi, powietrza, wody i ognia, a kilka miesięcy temu zieleń uzupełniła czerwono-bursztynowa iluminacja.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie w Poznaniu się buduje? [MAPKA]

To jedna z najspokojniejszych i najbardziej uporządkowanych miejsc na Starym Mieście. Coraz więcej poznaniaków na Grobli lubi spędzać czas. Podobną oazą spokoju - i to znajdującą się w najbliższej okolicy Starego Rynku - jest Park Chopina na tyłach magistratu. Z Groblą łączy go ładny ciąg spacerowy, m.in. wzdłuż biegnącej po łuku ul. Dowbora-Muśnickiego. Osoby chcące delektować się pięknem Poznania mają jednak na tej trasie pewien problem. To sąsiedztwo placu Bernardyńskiego. Bez wątpienia najbrzydszym miejscem jest tutaj działka na rogu z ul. Za Bramką. To szpetny teren z dzikim parkingiem.

Budynek, który powstanie na rogu pl. Bernardyńskiego i ul. Za Bramką
Budynek, który powstanie na rogu pl. Bernardyńskiego i ul. Za Bramką Litoborski + Marciniak

Na szczęście od kilku tygodni teren jest już opłotowany. To dlatego, że na przełomie maja i czerwca rozpocznie się tu budowa nowoczesnego budynku z apartamentami. To pierwsza inwestycja spółki z grupy PVI w Poznaniu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna Litoborski + Marciniak, która w Poznaniu zasłynęła ostatnio choćby z projektu nowoczesnej kamienicy przy ul. Poznańskiej 3 (wyróżnienie w ubiegłorocznej edycji konkursu o nagrodę im. Jana Baptysty Quadro), a wcześniej z biurowców nad Maltą - Malta Office Park.

- Pracownia Litoborski Marciniak z przedstawiła nam projekt i pytała o opinię rady osiedla. Fajne w tym wszystkim było to, że inwestor chciał wysłuchać mieszkańców przed rozpoczęciem inwestycji - mówi Tomasz Dworek, osiedlowy radny ze Starego Miasta.

Historia spotyka nowocześność

- Projekt harmonijnie łączy historyczne tradycje otoczenia budynku z nowoczesnością. W budynku, którego elewacja i dach zostaną wykonane z tego samego wysokiej jakości materiału, powstaną ekskluzywne, bardzo oryginalne przestrzenie mieszkalne kategorii premium dla najbardziej wymagających klientów. Elegancką, ponadczasową architekturę podkreślą wysokie okna i wykusze, a także antresole w klimatyzowanych apartamentach na górnych piętrach - tłumaczy prezes spółki Unipark Aneta Małaszuk-Kołodziejczak.

W budynku znajdą się też tarasy wychodzące na zielone patio. Natomiast pod budynkiem powstanie dwukondygnacyjny parking podziemny z windą samochodową i miejscem dla 33 aut. W parterze budynku powstaną lokale użytkowe o łącznej powierzchni ok. 250 m kw. Samych mieszkań w sześciokondygnacyjnym budynku będzie 40 - będą mieć powierzchnię od 29 do 105 m kw.