Stojące od pięciu lat przy Bałtyku wysokie rzeźby miały pobudzić do myślenia o przyszłości planety i wpisały się już w krajobraz Poznania. - Kiedy zaczęliśmy je odnawiać, zostałam wręcz zalana pytaniami, dlaczego je demontujemy. To miłe - mówi artystka.
Do wypadku doszło w niedzielę ok. godz. 8. Na szczęście na przystanku Bałtyk w kierunku Junikowa nikogo wtedy nie było.
Planujesz urlop nad Bałtykiem i wybierasz kolej? Od razu uwzględnij kilkudziesięciominutowe opóźnienie. Między Piłą a Szczecinkiem pociągi zwalniają do 50 km na godz. Tak będzie aż do połowy sierpnia!
W czasach kryzysu na rynku mieszkaniowym Nickel Development na przyszły rok planuje kolejną inwestycję. Tym razem w Grzybowie nad Bałtykiem. Będzie to pierwszy resort wypoczynkowy pod marką tej firmy. Kolejny planowany jest w Szklarskiej Porębie.
Trykające się koziołki na wieży poznańskiego ratusza, katedra - to stałe pozycje każdego turysty, który przyjeżdża do Poznania. Ale warto wyjść poza utarty szlak i zajrzeć na Jeżyce, pójść szlakiem poetyckich murali czy poszyfrować w muzeum Enigmy
- Wydaje mi się, że każdy, kto patrzy na ten wielki obraz na Bałtyku, od razu wie, o co chodzi. Kasia tam jest kobietą, ale też jest dzieckiem. Nie ma praw - mówi Anda Rottenberg, kuratorka wystawy Katarzyny Kozyry. Wizerunek artystki - ze związanymi rękoma i zakneblowanymi ustami - będzie wisiał w Poznaniu do połowy lipca.
W połowie czerwca na elewacji Bałtyku zawisło płótno przedstawiające związaną i zakneblowaną kobietę. To artystka Katarzyna Kozyra, która w Poznaniu właśnie otwiera swoją nową wystawę.
Poznański biurowiec wygrał w kategorii Najlepszy Obiekt Komercyjny 2015-2019. Nagrodę przyznano za "jakość i oryginalność architektonicznych i funkcjonalnych rozwiązań, których elegancka forma tworzy nową, rozpoznawalną dominantę w panoramie Poznania".
To, czy spadochroniarki, które utopiły się w Bałtyku, miały na sobie kamizelki ratunkowe, sprawdza Państwowa Komisja Badań Wypadków Lotniczych - potwierdza Andrzej Pussak, wiceprzewodniczący komisji.
Totemy autorstwa artystki Alicji Białej i architekta Iwo Borkowicza, które stanęły między Bałtykiem a hotelem Sheraton, już gotowe. Instalacja, która składa się z ogromnych, drewnianych brył ma uświadamiać o zmianach klimatycznych i negatywnej w skutkach działalności człowieka.
- W naszej kulturze i religii przyjęte jest, że wszystko stworzył facet z brodą i że podarował to człowiekowi. Naszymi totemami odwracamy ten obrazek i skupiamy się na naturze. Pokazujemy, że natura nie jest nasza, a tylko z niej korzystamy - mówi Alicja Biała. Artystka między poznańskim Bałtykiem a hotelem Sheraton buduje instalację mówiącą o zmianach klimatycznych w Polsce i na świecie.
- Ten projekt zaczął się od hejtu. Sprawdzano, czy jestem Polakiem, czy mam prawo tu budować. Ale się udało, kocham to miasto i chcę tutaj inwestować - mówił przedsiębiorca Piotr Voelkel, podczas odbioru nagrody im. Jana Baptysty Quadro. Najlepszym budynkiem wybudowanym w ubiegłym roku w Poznaniu został Bałtyk.
Współczesna kamienica, miejski park, a może modernistyczny domek? W środę poznamy najciekawszy budynek postawiony w ubiegłym roku w Poznaniu. Ale trudno wyobrazić sobie sytuację, że nagrody Quadro nie zdobędą projektanci wieżowca Bałtyk.
W Darłówku wznowiono w czwartek poszukiwania dwojga dzieci, które dwa dni temu porwała fala. Tymczasem burmistrz wielkopolskich Sulmierzyc, skąd pochodziła sześcioosobowa rodzina, chce pomóc zrozpaczonym rodzicom.
W tym tygodniu pyry przyznaliśmy Prezydentowi Jasśkowiakowi, Piotrowi Voelkelowi i miejskim urzędnikom
Bałtyk wygrał prestiżowy plebiscyt Bryła Roku 2017 serwisu Bryła.pl. Biurowiec przy ul. Roosevelta 22 w Poznaniu, zaprojektowany przez holenderską pracownię MVRDV zdobył ponad 2,5 tys. głosów i wyprzedził siedzibę Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Modernistyczna architektura, sentymentalne historie i kilkaset młodych ludzi w centrum miasta. Te trzy argumenty powinny kazać się zastanowić, czy jedyną wersją przyszłości Akumulatorów jest rozbiórka.
Spotkania poświęcone architekturze, designowi, nowym przepisom i przede wszystkim wystawa najnowszych materiałów i technologii budowlanych. Jutro zaczynają się w Poznaniu targi Budma - największa taka impreza w naszej części Europy.
Minął już ponad rok od poprzedniego podsumowania Miss Polski. Najnowszą, trzynastą już edycję rankingu portalu SkyscraperCity wygrał poznański Bałtyk.
Przypominamy najciekawsze teksty opublikowane w poznańskim wydaniu "Gazety Wyborczej" w ostatnim roku.
W nocy ze środy na czwartek w Bałtyku uruchomił się system przeciwpożarowy. To spowodowało włączenie się jednego z tryskaczy, który zalał wodą wnętrze wieżowca. W czwartek Bałtyk był zamknięty.
Krakowska artystka Mariola Wawrzusiak przywiozła do Poznania rzeźby zwierząt, które mają nas zainspirować do rozmyślania o naturze i o tym, ile mamy z nią wspólnego. Jej wystawę można oglądać od środy na placu między Bałtykiem a Cocncordia Design.
- To osobiste spotkanie z inwestorem spowodowało, że odstąpił od termomodernizacji bloku na Ogrodach. Pogadaliśmy i przekonaliśmy go, a właściwie ich, bo to byli mieszkańcy tego budynku, że trzeba za wszelką cenę odtworzyć oryginalny jego wygląd. Po spotkaniu i burzliwej rozmowie stwierdzili, że mamy rację - mówią Tomasz Osięgłowski i Marcin Kościuch, szefowie pracowni Ultra Architects.
Wszyscy poznaniacy kojarzą już nowy Bałtyk przy Kaponierze. Ale niewielu wie, że powstał on m.in. dzięki unijnej pożyczce z JESSICA.
- Zamiast podążać dokładnie za tym, na co pozwoliło miasto, my staraliśmy się znaleźć powody, by zmienić kształt budynku - mówi Natalie de Vries - architektka, współzałożycielka MVRDV - holenderskiej pracowni architektonicznej, która zaprojektowała Bałtyk.
Od Bałtyku wieje więc huragan optymizmu, a ja, żeby nam nie urwało łbów, rozstawiam sceptyczny parawan, na którym odmalowano pouczające przestrogi.
Kino było popularne wśród gości PeWuKi, którzy przyjeżdżając rannymi pociągami do Poznania, odsypiali w wygodnych fotelach trudy podróży.
Bałtyk będzie głównie dla firm, ale Przystań, czyli plac za biurowcem, ma być miejscem spotkań wszystkich poznaniaków. Już w ten weekend mamy szanse sprawdzić, co będzie się tam działo.
- Czasami buduje się budynek, by sprostać potrzebom ludzi. Ale czasem, by był nie dla takich jakimi jesteśmy teraz, ale takich, jakimi chcemy być. Stawiamy budynek, który jest manifestem naszych ambicji i marzeń - mówił inwestor Piotr Voelkel o Bałtyku podczas otwarcia budynku.
Od stycznia 2015 do czerwca 2017. Tak długo powstawał wieżowiec Bałtyk przy rondzie Kaponiera. Oto film, który powstał z połączenia zdjęć wykonanych każdego dnia jego budowy.
Otworzył się Bałtyk i z tej okazji zaprasza poznaniaków na szereg imprez na.. Przystani - czyli placu pomiędzy biurowcem a Concordia Design. W ten weekend także Dzień otwartych ogrodów, dzień sąsiada na Świętym Marcinie, a w Szamotułach - festiwal UFO. Rezerwuj czas!
Dla architektów Bałtyk jest już ikoną, dla radnych z Jeżyc - wymierną korzyścią. Największy zarzut - że wokół nowego wieżowca jest za mało zieleni. Wygląda na to, że Bałtyk tonie w komplementach.
Piotrowi Voelkelowi podobała się gigantyczna kostka, zaprojektowana przez zespół kierowany przez Przemysława Borkowicza, współtwórcę Starego Browaru. A zwycięski projekt architektów z Toya Design - zupełnie nie. Ale i tak wszystkie projekty z konkursu na nowy Bałtyk wylądowały w szufladzie.
- Widać już światło w tunelu - cieszy się Michał Włodarczyk z firmy Garvest Real Estate, która razem z biznesmenem Piotrem Voelkelem buduje biurowiec Bałtyk. Do biurowca wprowadzają się już pierwsze firmy, a oficjalne otwarcie Bałtyku 2 czerwca.
Pierwsze lokale w nowym biurowcu zostaną otwarte już za dwa miesiące. Na razie możemy podziwiać bryłę nie zasłoniętą rusztowaniami
W centrum Poznania i najbliższej okolicy trwają prace nad kilkoma spektakularnymi inwestycjami. Niektóre z nich powstają obok głównych ciągów komunikacyjnych, inne są nieco ukryte. Zobacz, co słychać na największych budowach.
10 z 16 pięter biurowca Bałtyk przy ul. Roosevelta jest już gotowe. Najemcy zaczną wprowadzać się za rok.
Budowany przy ul. Roosvelta biurowiec ma już 10 pięter. Pełnię swojej wysokości osiągnie za ok. dwa miesiące. W połowie roku ukończony ma być stan surowy. Na najwyższym piętrze budynku powstać ma klub jazzowy z muzyką graną na żywo. Restauracje i usługi zajmą również dwie najniższe kondygnacje. Na drugim i trzecim piętrze zaplanowano fitness. - 40 proc. naszego budynku jest już wynajęte. Sądzę, że umowy na kolejne 40 proc. uda się podpisac w ciągu dwóch kolejnych miesięcy. Im Bałtyk wyżej rośnie, tym pojawia się większe zainteresowanie - mówi Michał Włodarczyk z firmy Garvest.
Każdy ich projekt jest jak manifest - tak o architektach holenderskiej pracowni MVRDV mówią koledzy po fachu. Architekci z Rotterdamu projektują domy, w których zamożni właściciele apartamentów mieszają się z najemcami mieszkań socjalnych, spędzają razem czas we wspólnych przestrzeniach. Myślą o potrzebach różnych grup, tworzą mieszkania dla grup przyjaciół, rodzin patchworkowych, wielbicieli coach surfingu, którzy chcą komfortowo nocować u siebie gości. Brawurowo łączą funkcję. Zbudowali halę spożywczą, która jest blokiem mieszkalnym, bibliotekę, która przekonuje do czytania książek. Tworzą na całym świecie, a już w 2017 r. w Poznaniu powstanie ich pierwszy polski budynek. Bałtyk pnie się w górę. Zobaczcie inne projekty MVRDV.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.