Wszystkich Świętych. Cmentarz nad Maltą

9/12
Wszystkich Świętych. Cmentarz nad Maltą

Kronika Miasta Poznania

W pobliżu dzisiejszego jeziora znajdowały się trzy cmentarze. Pierwszy, najmniejszy, za kościołem św. Jana Jerozolimskiego w stronę późniejszej fabryki Polmos. Z kolei dwa większe (św. Jana i św. Małgorzaty) zlokalizowane były przy ul. Krańcowej, w miejscu, gdzie dziś stoi nadmaltański hotel i camping.

Niemcy przystąpili w czasie wojny do budowy Jeziora Maltańskiego. Jednak cmentarzy nie zdążyli usunąć. Nekropolie zlikwidowano dopiero na przełomie lat 1946-1947, kontynuując niedokończoną przez Niemców budowę jeziora. Oba leżały na skarpie, ok. 50 m od południowego brzegu obecnego zalewu. Na tereny po nich planowano nawieźć piasek i utworzyć plażę, nigdy jednak tego nie zrealizowano.
Cmentarze przy Krańcowej były mniej więcej równej wielkości. Miały wspólną bramę od ul. Komandoria, za którą z południa na północ ciągnęła się graniczna aleja. Oba powstały pod koniec XIX w. Były ładnie zazielenione - wzdłuż alejek rosły okazałe drzewa, a przy grobach - ozdobne krzewy. Groby w większości były ziemne, ukwiecone, obsadzone popularnym ?doktorkiem? - płożącą się rośliną mającą kwiatki podobne do różyczek. - ?Stały na nich krzyże i często konwencjonalne, porcelanowe figurki: Matki Boskiej, Pana Jezusa, klęczących aniołków. Nie kradziono wówczas z grobów kwiatów, tak jak to się zdarza obecnie, ale właśnie te figurki - a ponieważ były one podobne, wybuchały kłótnie między rodzinami pochowanych tam osób o to, czyja jest dana figura? - napisał poznaniak Roman Miś w liście do ?Wyborczej? w 2003 r.
Swoje groby przy Krańcowej mieli także Cyganie - otoczone łańcuchami, z kamiennymi figurami stojącymi na wysokich cokołach. Na cmentarzach przy ul. Krańcowej zmarłych chowano do 1939 r. Kiedy po wojnie je likwidowano, wiele rodzin zabrało stamtąd swoich bliskich na inne nekropolie: na Miłostowo albo na nowy cmentarz parafii św. Rocha na Żegrzu.
Na cmentarzu świętojańskim chowano głównie ludność Śródki i Głównej. Otoczony pięknym ogrodzeniem z kutych metalowych prętów cmentarz nie był zaplanowany z rozmachem. Do krzyża wiodła tylko jedna, schodząca w dół aleja, od której rozchodziły się w bok kwatery. Blisko krzyża znajdowała się studnia z kołowrotkiem i tam, po prawej stronie alei, usytuowano grobowce duchowieństwa. Ostatni pogrzeb odbył się na cmentarzu świętojańskim w czasie okupacji. W 1966 r. teren zlikwidowanego cmentarza został przekształcony w park.

WRÓĆ DO SPISU WSZYSTKICH CMENTARZY

Wszystkie zdjęcia
  • Kliknij w punkty na planie albo w nazwy cmentarzy, by przejść do opisu
  • Wszystkich Świętych. Cmentarz nad Maltą
  • Wszystkich Świętych. Cmentarz przy trasie katowickiej
Więcej tematów - Poznań
Wiadomości z Poznania
Magazyn Poznań
Sport w Poznaniu
Imprezy w Poznaniu