Ultra Architekci słyną z niestandardowych projektów. Najpierw pokazali, że termomodernizacja blokowisk nie musi przypominać „pastelozy”. Potem, że lampy na ulicy, poza dawaniem światła, mogą być też schronieniem dla ptaków. Ale Ultrasi potrafią projektować też budynki. W ciasną ul. Za Bramką wcisnęli nowoczesny biurowiec z podziemnym parkingiem i zielonymi tarasami. W ubiegłym tygodniu dostali za niego prestiżową nagrodę im. Jana Baptysty Quadro. Nagrody zdobywała też zaprojektowana przez nich redakcja „Wiadomości Wrzesińskich” – została laureatem konkursu Bryła 2016. Projekt tego budynku jest też nominowany w prestiżowym Światowym Festiwalu Architektury.

Jakub Łukaszewski: Jak to się stało, że zaprojektowaliście budynek Za Bramką? Wcześniej w Poznaniu odpowiadaliście za mniejsze rzeczy.

Tomasz Osięgłowski*: Wcześniej mieliśmy już duże realizacje, ale poza Poznaniem. Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji samo się do nas zgłosiło. Najpierw wytypowali kilka pracowni, o których myśleli jako o ciekawych architektach. Wśród nich nas. My złożyliśmy ofertę i wstępny pomysł, który powstał po dokładnej analizie miejsca. Był dla wszystkich zaskakujący, ale też ciekawy. Dobrze rozwiązywał problem, jaki tam był. No i nas wybrano.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej