Tekst „Co odkryli archeolodzy w Wielkopolsce w roku 1993? Biskupin 748 p. n. e.” pochodzi z poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” z 26 marca 1994

Rewelacje na temat Biskupina ogłosili Tomasz Ważny i Wiesław Zajączkowski z Muzeum w Biskupinie na zakończonej w Poznaniu konferencji naukowej podsumowującej badania archeologiczne w Wielkopolsce.

Biskupin kamieniem milowym

Ustalenie dokładnej daty powstania Biskupina było możliwe dzięki metodzie dendrochronologicznej. Polega ona na badaniu słojów drzew. – To bardzo duże przesunięcie w czasie. Trzeba będzie skonfrontować z tą nową datą dotychczasowe wyniki badań Biskupina – powiedziała nam prof. Zofia Kurnatowska z poznańskiego PAN-u, jedna z organizatorek konferencji.

Ważny i Zajączkowski prowadzili badania przez 10 lat. Przesunięcie daty powstania na 748 p.n.e. jest według naukowców absolutnie pewne. – Mieliśmy łut szczęścia – mówi Zajączkowski. – Biskupin to dla polskich archeologów kamień milowy, wszelkie odkrycia bowiem ustawia się w czasie przed lub po Biskupinie. Teraz mamy ostateczną datę.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej