„Nienawiść, którą dajesz” (The Hate U Give)

reżyseria: George Tillman
scenariusz: Audrey Wells
w rolach głównych: Amandla Stenberg, Russell Hornsby, Anthony Mackie, Algee Smith, K.J. Apa, Regina Hall

Obserwuj autora na Facebooku i Twitterze. Inne teksty filmowe Radosława Nawrota znajdziecie tutaj, na blogu Rana Vulgaris.

George Tillman był na znakomitej drodze, aby zrobić jeden z najbardziej niebanalnych i rzeczowych filmów o rasizmie. Nie tym oczywistym, polegającym na wykrzykiwaniu czy wpisywaniu haseł w internecie, mowie nienawiści i nienawistnych zachowaniach wobec ludzi o odmiennym kolorze skóry czy odmawianiu im praw. Także o tym sączącym się cierpliwie każdego dnia do jaźni ludzi, u których pierwsza myśl, pierwsze skojarzenie, pierwsza refleksja jest w gruncie rzeczy głęboko rasistowska.

– Jesteś rasistką także wtedy, gdy przyciskasz do siebie torebkę w windzie, do której wsiada czarny – powiada do swej szkolnej koleżanki Amandla Stenberg, szalenie obiecującą i utalentowana aktorka, którą pamiętamy z romansu „Ponad wszystko". Zagrała tam zamkniętą w szklanej kuli dziewczynę, chorą na CID, czyli wrodzony brak odporności, przez co jakikolwiek kontakt ze środowiskiem zewnętrznym grozi jej śmiercią. I ta dziewczyna poznaje przez szybę chłopaka...

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej