Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu w tym roku planowane są na najbliższą niedzielę i poniedziałek. Ale dziać się będzie nie tylko w tym miesiącu, bo program podzielony jest na części – w Poznaniu o Kresach będzie też głośno w lipcu, wrześniu i październiku.

Majowe wydarzenia odbywają się pod hasłem „Poznań – Lwów. Miasta kresowe”. – W tym roku doszliśmy do wniosku, że Poznań i Lwów przez całe wieki były miastami kresowymi, choć w przypadku Poznania po zmianie granic to się zmieniło – mówi Andrzej Kuczyński z Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, które organizuje wydarzenie.

Jadło kresowe na jarmarku

Dni Lwowa i Kresów rozpoczną się mszą w intencji kresowian w farze o godz. 9 w niedzielę. Inauguracja wydarzenia planowana jest po mszy na dziedzińcu Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej.

Później uczestnicy przejdą na Stary Rynek, gdzie rozpocznie się Jarmark Galicyjski. – Jarmark organizujemy drugi raz. Będą stragany z wyrobami rzemieślniczymi i jadłem kresowym – opowiada Katarzyna Kwinecka, wiceprezes towarzystwa. Organizatorzy planują też piknik z występami zespołów muzycznych i różnymi atrakcjami, jak wspólne śpiewanie piosenek. – Chcemy przybliżyć piosenkę lwowską i jej twórców. Przygotowujemy konkurs dla wszystkich gości połączony ze wspólnym śpiewem i nauką piosenek – zapowiada Kwinecka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej