W piątek poseł PiS z Poznania Szymon Szynkowski vel Sęk odebrał nominację na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. W swoim komunikacie ministerstwo podało, że Szymon Szynkowski vel Sęk będzie odpowiedzialny za sprawy związane z polityką europejską, polityką azjatycką oraz za dyplomację ekonomiczną. W sobotę Szynkowski vel Sęk zorganizował w Poznaniu pierwszą konferencję prasową w nowej roli.

Tomasz Nyczka: W Poznaniu znowu awantura o Pomnik Wdzięczności. Wielka konstrukcja z jego wizerunkiem stanęła nad Maltą. Prezydent Jacek Jaśkowiak mówi, że nic o tym nie wiedział.

Szymon Szynkowski vel Sęk: - Gdyby został odbudowany, nie byłoby tego problemu. Uważam, że pomnik powinien stanąć w Poznaniu. Został usunięty przez hitlerowców, to był element walki z polskością. Dlatego jego odbudowanie jest naszym obowiązkiem. Miejsce nad jeziorem Maltańskim to dobra lokalizacja. Żałuję, że wokół tej sprawy jest spór. Poczekam na refleksję u pana prezydenta Jacka Jaśkowiaka albo na zmianę na stanowisku prezydenta Poznania.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej