Lotniskową Służbą Ratowniczo-Gaśniczą kieruje komendant, który podlega władzom portu lotniczego na poznańskiej Ławicy. Pracuje w niej kilkudziesięciu ratowników. Zabezpieczają m.in. awaryjne lądowania.

Do połowy 2016 r. LSRG kierował emerytowany strażak Marek G. Odszedł kilka miesięcy po tym, jak inspekcja pracy – powiadomiona przez jego podwładnych – potwierdziła, że mógł dopuszczać się mobbingu. Potem śledztwo wszczęła prokuratura, która oskarżyła byłego komendanta o mobbingowanie pracowników.

W czwartek poznański sąd potwierdził winę przełożonego i ukarał go 6 tys. zł grzywny. Marek G. musi także zapłacić po 2 tys. zł nawiązki każdemu z mobbingowanych strażaków i ratowników. W sumie pokrzywdzonych było kilkanaście osób.

– Oskarżony złośliwie naruszał prawa pracowników poprzez poniżanie, krytykowanie, ośmieszanie, upokarzanie, okazywanie niechęci, zastraszanie, grożenie zwolnieniem z pracy, zarzucanie braku kwalifikacji, ograniczanie swobody wypowiedzi – wyliczała sędzia Betina Kele-Bajerska.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej