Nowa koncepcja to efekt rozmów, jakie uczelnia prowadzi od roku ze Stowarzyszeniem Jana Ostroroga, najbliższym sąsiadem nowego szpitala. Inwestycja ma powstać na zadrzewionym gruncie między ul. Grunwaldzką a Marcelińską (na tyłach Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego). – To świetna wiadomość! – cieszy się Mikołaj Kondej ze Stowarzyszenia im. Jana Ostroroga.

Ostre cięcie

To już kolejna z rzędu koncepcja uniwersyteckiego szpitala, który ma stanąć na byłej miejskiej działce. Przypomnijmy: do nowego budynku mają przenieść się trzy kliniczne szpitale z czterech różnych lokalizacji: z ul. Długiej, Przybyszewskiego, Grunwaldzkiej i 28 Czerwca 1956 r. Nowa lecznica ma liczyć od 850 do 1050 łóżek (jeśli na Grunwald przeprowadzi się z Wildy szpital Degi).

W pierwszej koncepcji z 2014 roku autorstwa Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich szpital miał liczyć ok. 450 łóżek i mieć ok. 24 tys. m kw. powierzchni zabudowy. Koncepcja zakładała też, że stosunek zieleni do powierzchni zabudowanej będzie wynosił 20:50. Nowy szpital miał składać się z SOR-u, szpitala klinicznego i części dydaktyczno-klinicznej (w niej także miały znajdować się kliniki). 

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej