Koalicję Obywatelską tworzą PO i Nowoczesna. Do rady miasta Poznania i sejmiku wojewódzkiego członkowie obu partii są na wspólnych listach. W sobotę prowadzili kampanię wyborczą na Starym Rynku. Wszystko z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Demokracji.

Namówić poznaniaków na rozmowy nie było łatwo, bo przed ratuszem koncertował m.in. chór gospel. Ale kandydaci się nie poddawali. – Dziś obchodzimy święto demokracji, która przez partię rządzącą jest w Polsce niszczona. Dlatego zachęcamy do głosowania, żeby nie oddać Poznania i Wielkopolski PiS-owi. Zbyt dużo złego dzieje się w naszym kraju, by i samorządy przejęła ta partia – przekonywał Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej z Kościana.

PiS niszczy demokrację

Politycy Koalicji Obywatelskiej zwracają uwagę, że od trzech lat PiS w bezprecedensowy sposób atakuje demokratyczne instytucje. Zniszczono niezależność Trybunału Konstytucyjnego, zmieniono ustrój sądów powszechnych, uzależniono od polityków Krajową Radę Sądownictwa. Swoją niezależną pozycję traci też Sąd Najwyższy. – Dlatego w takich okolicznościach ważne są takie symbole jak właśnie świętowanie dnia demokracji – mówił Szłapka.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej