PRZECZYTAJ TAKŻE: Kościół płaci za pedofilię księdza. Rewolucyjny wyrok polskiego sądu: milion odszkodowania i renta

TOMASZ CYLKA: W poniedziałek „Wyborcza” ujawniła, że sąd w Poznaniu przyznał milion złotych odszkodowania i dożywotnią rentę kobiecie gwałconej w dzieciństwie przez księdza z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. To jest na razie wyrok nieprawomocny, ale mimo to przełomowy dla polskiego Kościoła?

PROF. JÓZEF BANIAK: Bez wątpienia na taki wyrok niezależnego sądu czekała nie tylko osoba skrzywdzona przez tego księdza chrystusowca i jej rodzina, czy też liczne osoby skrzywdzone przez innych księży molestujących seksualnie dzieci oraz młodzież świecką i duchowną – czekało także polskie społeczeństwo.

W tym gronie są także katolicy, wstrząśnięci patologicznymi zachowaniami seksualnymi księży i zakonników w naszym kraju oraz skrzętnym ukrywaniem ich przez biskupów i władze zakonne. Bez najmniejszej wątpliwości ten wyrok sądu należy uznać w dzisiejszej rzeczywistości w Polsce za wyjątkowo sprawiedliwy i odważny. Tak też odbiorą go Polacy, którzy od dawna wiedzą o tym procederze wśród duchownych.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej