Piękna pogoda sprzyja badaczom. Korzystając ze słońca i nadzwyczajnych jak na październik temperatur coraz bardziej zagłębiają się w ziemię w poszukiwaniu artefaktów po stojącej tu przed wiekami, potężnej kolegiacie św. Marii Magdaleny. I są kolejne efekty – po zachodniej stronie wykopu odsłonili rząd najstarszych krypt, położonych niegdyś pod posadzką świątyni. Kolejną kryptę odkryli też w drugim dole, po wschodniej stronie placu. Położona była dokładnie pod resztkami łaźni miejskiej, zbudowanej nad nią w XIX wieku, a rozebranej w latach 30. ubiegłego wieku.

Archeolodzy odsłonili także dwa szkielety ludzkie, położone na głębokości ok. 4 metrów – prawdopodobnie najstarsze pochówki w miejscu dawnej kolegiaty, szacowane na XIV wiek.

Będzie opóźnienie

Przechodzący obok ogrodzenia wykopów poznaniacy coraz częściej dopytują jednak, kiedy ruszą prace budowlane nad renowacją płyty placu. Wszystko wskazuje jednak na to, że prace budowlane na placu się opóźnią. Pierwsze podejście do przetargu na ich wykonawcę zostało bowiem unieważnione – w przetargu na wykonawcę prac wpłynęła tylko jedna oferta, która znacząco przekroczyła zakładany budżet.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej