Podinspektor Szary jest szefem związkowców w Wielkopolsce i wiceprzewodniczącym ogólnopolskich struktur NSZZ Policjantów. Publicznie mówił, że policja pod rządami PiS jest upolityczniona. Krytykował zmiany kadrowe, w tym degradowanie funkcjonariuszy, którzy zaczynali służbę jeszcze w Milicji Obywatelskiej.

– Ten pan moim zdaniem próbuje się wpisać w działalność totalnej opozycji, która mówiła, że będzie zmieniać wynik wyborów za pomocą ulicy i zagranicy – tak o Szarym powiedział latem 2017 r. Mariusz Błaszczak, wtedy szef MSWiA.

BSW: Andrzej Szary mógł defraudować związkowe pieniądze

Dwa miesiące później Biuro Spraw Wewnętrznych, czyli tzw. policja w policji, powiadomiło prokuraturę, że Szary mógł defraudować związkowe pieniądze. Informację o tym, powołując się na policjantów z BSW, opublikował wtedy „Super Express”.

Śledztwo prowadziła prokuratura w Zielonej Górze. Właśnie je umorzono. „Materiał dowodowy nie daje wystarczających podstaw nie tylko do tego, by komukolwiek postawić zarzut, ale także aby bezspornie przyjąć, że do inkryminowanych zdarzeń w ogóle doszło” – pisze w uzasadnieniu prokurator Łukasz Wojtasik.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej