Prezydent Jacek Jaśkowiak zdobył 55,9 proc. głosów i wygrał wybory prezydenckie w pierwszej turze. Koalicja Obywatelska wprowadziła do rady miasta 21 osób i ma w niej większość. PiS ma dziewięcioro radnych, a Lewica i Prawo do Miasta - mimo wstępnych sondaży, które zakładały, że nie będą miały żadnego radnego - po dwoje. Do rady miasta dostali się liderka PdM Dorota Bonk-Hammermeister i Paweł Sowa oraz wiceprezydent Tomasz Lewandowski i Halina Owsianna z Lewicy.

Katarzyna Kierzek-Koperska będzie zastępczynią Jacka Jaśkowiaka

Jacek Jaśkowiak ma teraz czterech zastępców - Mariusza Wiśniewskiego (PO), Macieja Wudarskiego (PdM), Tomasza Lewandowskiego (Lewica) i bezpartyjnego Jędrzeja Solarskiego. Prezydent mówił publicznie, że zmieni trochę obecny podział "działek", którymi zajmują się jego zastępcy.

Swój decernat musi dostać bowiem liderka wielkopolskiej Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska, która zdobyła mandat radnej z listy Koalicji Obywatelskiej. Umowa między Jaśkowiakiem a Nowoczesną była taka: Nowoczesna będzie miała zastępcę prezydenta, jeśli wprowadzi do rady minimum cztery osoby. Udało się, bo w radzie zasiądą oprócz Kierzek-Koperskiej także Agnieszka Lewandowska, Wojciech Chudy i Bartłomiej Ignaszewski.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej