Główne obchody Święta Niepodległości organizowane są w Warszawie. W uroczystościach nie weźmie udziału żaden z ważnych europejskich polityków. Większość wybiera się na stulecie zakończenia I wojny światowej do Paryża. Będą tam Emmanuel Macron, Angela Merkel i Władimir Putin.

Były prezydent Polski Lech Wałęsa otrzymał zaproszenie na 11 listopada do Warszawy, ale odmówił wzięcia udziału w obchodach. Bronisław Komorowski uznał to zaproszenie za nieszczere. 

Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprasza byłych prezydentów Polski do Poznania

To wtedy prezydent Jacek Jaśkowiak wyszedł z inicjatywą zaproszenia do Poznania trzech byłych prezydentów: Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy. "Święty Marcin to dla nas przede wszystkim symbol dobroczynności - wyciągnięcia ręki do potrzebujących, wykluczonych i ubogich. To uosobienie człowieka wrażliwego na los innych, a tym samym - odpowiedzialnego za wspólnotę, w której żyje. Świąteczne popołudnie i wieczór spędzamy odwiedzając okolicznościowy jarmark, delektując się słynnymi rogalami świętomarcińskimi, uczestnicząc w różnych wydarzeniach plenerowych" - pisał Jacek Jaśkowiak do trzech byłych prezydentów RP, a potem zaprosił też do Poznania przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej