Chodzi o 19-kilometrowy odcinek S5 Leszno Południe – Radomicko. Dzięki niemu z Leszna znikną samochody przejeżdżające przez to miasto tranzytem pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem.

S5. Gotowa cała obwodnica Leszna

Wcześniej – na początku października – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła 9,5-kilometrowy odcinek dwupasmowej trasy wylotowej z Leszna w kierunku Wrocławia. Dzięki temu jest już przejezdna cała obwodnica Leszna.

Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł. W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz drogą krajową nr 12 Wschowa - Leszno - Gostyń. Zbudowano też dwa miejsca obsługi podróżnych.

Uroczystość otwarcia obwodnicy zaplanowano na godz. 10. Poza władzami miasta, regionu i dyrekcją GDDKiA miał się na niej pojawić premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie władze państwowe reprezentował wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz. Uroczystość trwała niewiele ponad godzinę, więc przejazd obwodnicą Leszna był już możliwy kilka minut po godz. 11.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej