ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WIZYTY PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

W piątek w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęła się Narodowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na MTP pojawił się prezydent Andrzej Duda: podziękował, pochwalił wystawę, podkreślił znaczenie rolników i polskiej wsi.

Później nawiązał do bieżących spraw niepokojących rolników. Ministerstwo Finansów chce podwyżki podatku VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc. Prezydent powiedział, że cieszy się z zapowiedzi obniżki podatku VAT na chleb i ubrania dziecięce z 8 do 5 proc., ale na zapowiedzianą podwyżkę się nie zgadza.

– Pojawiają się głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne o 15 proc. Proszę o wycofanie się z takich pomysłów. Nie zgodzę się na podwyższenie VAT-u na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, hodowców zwierząt, a także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych, którzy mają swoich pupili i już dziś z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej. Uderzy w schroniska dla zwierząt. To bardzo szkodliwa i dotkliwa podwyżka. Apeluję, żeby się z tego wycofać i absolutnie nie łączyć z obniżką VAT-u ważną dla ludzi, którym się trudno żyje, bo te 3 proc. na chleb i ubranka to realna pomoc dla rodzin. Taką politykę będę wspierał – zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej