W lutym przyszłego roku odbędzie się w Watykanie spotkanie wszystkich przewodniczących episkopatów, którzy rozmawiać będą o nadużyciach seksualnych i pedofilii w Kościele. We wrześniu czterodniowy szczyt zwołał papież Franciszek.

Będzie spotkanie, ale tylko z jedną ofiarą

We wtorek organizatorzy watykańskiego szczytu wysłali list do przewodniczących episkopatów na całym świecie, by ci w najbliższym czasie spotkali się z ofiarami duchownych. To konieczne, by „z pierwszej ręki poznać cierpienie, które te osoby doświadczyły".

Z kolei papież Franciszek powiedział w piątek podczas corocznego przemówienia do kurii watykańskiej, że ci, którzy wykorzystują nieletnich, powinni oddać się w ręce „ludzkiej sprawiedliwości i przygotować na bożą sprawiedliwość". Ojciec Święty podziękował również mediom za ujawnienie przypadków pedofilii wśród księży i zachęcił ofiary do zabrania głosu. – Chciałbym szczerze podziękować tym pracownikom mediów, którzy byli uczciwi i obiektywni i którzy próbowali zdemaskować te wilki, oraz dać głos ofiarom – powiedział Franciszek.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej