Temat rozdziału państwa i Kościoła powrócił w ostatnich dniach za sprawą lewicowej Inicjatywy Polskiej. Ugrupowanie, na czele którego stoi Barbara Nowacka, przygotowała projekt ustawy odbierający Kościołowi wsparcie z budżetu państwa. Proponuje ona m.in. zaprzestanie finansowania religii w szkołach oraz ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych duchownych z pieniędzy podatnika, które według przedstawionych wyliczeń mają wynosić prawie 160 mln zł rocznie.

– Jako kraj demokratyczny musimy uporządkować takie relacje jak świeckość i duchowność – tłumaczy Nowacka. Jej zdaniem lekcje religii w szkołach powinny być finansowane przez Kościół oraz związki wyznaniowe. Inicjatywa Polska chce także, by lekcje religii były dodatkowe, a nie obowiązkowe.

Co cesarskie cesarzowi

W piątek oficjalny głos w debacie zabrał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w oficjalnym komunikacie zwraca uwagę na to, że biblijne słowa „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” odczytywane były w historii Europy jako ustanowienie swoistej separacji dwóch władz.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej