Lider poznańskiej Inicjatywy Polska Tomasz Lewandowski został prezesem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych pod koniec listopada zeszłego roku. Wybrała go na to stanowisko rada nadzorcza spółki. Lewandowski w fotelu prezesa ZKZL zastąpił wtedy Arkadiusza Stasicę

Wybory samorządowe 2018. Tomasz Lewandowski miał być wiceprezydentem, został prezesem ZKZL

To zakończyło długie negocjacje po wygranych przez Jacka Jaśkowiaka wyborach samorządowych. Jeszcze przed wyborami prezydent Jaśkowiak mówił, że chce, by Lewandowski, który w poprzedniej kadencji samorządu odpowiadał za sprawy mieszkaniowe, nadal był wiceprezydentem. Ale Lewandowski wprowadził do rady miasta tylko dwoje radnych, a zaplecze prezydenta Jacka Jaśkowiaka, czyli Platforma Obywatelska, uważało, że to za mało, by mieć swojego wiceprezydenta.

Prezydent wymyślił więc, że Lewica i Prawo do Miasta powinny stworzyć wspólny czteroosobowy klub ze swoim kandydatem na wiceprezydenta – właśnie Tomaszem Lewandowskim. Ten pomysł zablokowali działacze Prawa do Miasta. Ostatecznie prezydent Jacek Jaśkowiak uległ w tej sprawie Platformie, a jego zastępcą – w miejsce Lewandowskiego – został doświadczony urzędnik i dotychczasowy dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami urzędu miasta Bartosz Guss.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej