Funkcja pełnomocnika do spraw przeciwdziałania wykluczeniom była obietnicą wyborczą Jacka Jaśkowiaka. W 2016 roku prezydent Poznania powołał na stanowisko pełnomocniczki dr Martę Mazurek, językoznawczynię i wykładowczynię gender studies na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Marta Mazurek wygrywa wybory, a prezydent likwiduje jej stanowisko

Zamieszanie wokół stanowiska prezydenckiego pełnomocnika zaczęło się po ostatnich wyborach samorządowych, kiedy Mazurek zdobyła mandat miejskiej radnej z listy Koalicji Obywatelskiej. Nie mogła łączyć funkcji radnej ze stanowiskiem pełnomocniczki, dlatego musiała zrezygnować z pracy w urzędzie miasta.

To wtedy prezydent Jacek Jaśkowiak zdecydował, że w urzędzie miasta nie będzie nowego pełnomocnika. Jaśkowiak podjął natomiast decyzję, że powstanie specjalny zespół zajmujący się sprawami równego traktowania, składający się z ekspertów, urzędników i radnych, na czele którego stanie Marta Mazurek – już jako radna. Mazurek dostała też nową pracę – objęła stanowisko ds. polityki równości i różnorodności w gabinecie marszałka Marka Woźniaka

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej