Galeriowiec to typ budynku, w którym mieszkania dostępne są z klatki schodowej przebiegającej przed elewacją (z tzw. galerii). To rozwiązanie może się kojarzyć z amerykańskimi motelami lub z krajami śródziemnomorskimi, skąd się wywodzi.

W Polsce, a zwłaszcza w Poznaniu, nowe galeriowce są dziś rzadkością. Tymczasem budynek z wejściami do mieszkań z zewnętrznej klatki schodowej powstaje właśnie na Łacinie. Buduje go deweloper Atal w ramach drugiego etapu inwestycji "Apartamenty Milczańska". 

Galeriowiec na Łacinie

Mieszkania w bloku w kształcie litery C przy ul. Niemena mają być oddane do użytku w drugiej połowie 2020 roku. Zewnętrzna klatka schodowa będzie prowadziła do 50 z nich (spośród 138 lokali mieszkaniowych w całym bloku). Jak deweloper tłumaczy zastosowanie rzadkiego rozwiązania?  

- Otwartą galerię zaprojektowano wyłącznie w północnym skrzydle budynku. Decyzja o zastosowaniu ciągu komunikacyjnego, przebiegającego przed elewacją, wynika z licznych uwarunkowań, m.in. bliskości ulicy Milczańskiej i przebiegających nieopodal linii tramwajowej oraz troski o odpowiednie warunki akustyczne mieszkań - pisze Łukasz Borkowski z biura prasowego dewelopera Atal.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej