O chorobie arcybiskupa poinformował dziś rzecznik KEP, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Metropolita jest od kilku dni hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc. Z tego też powodu nie wziął udziału w poniedziałkowych nieszporach w poznańskiej katedrze.

Nie pojedzie do Rzymu

Choroba wykluczyła hierarchę z wyjazdu na spotkanie przewodniczących episkopatów z papieżem Franciszkiem w Watykanie poświęconego ochronie małoletnich w Kościele. Polski episkopat reprezentował będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski i zastępca przewodniczącego KEP oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny i o. Adam Żak, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

To ważne spotkanie rozpocznie się w czwartek. We wrześniu ub.r. zapowiedział je papież Franciszek po ujawnieniu kolejnych skandali pedofilskich w Kościele rzymskokatolickim. W Watykanie o tym problemie rozmawiać będzie 114 przewodniczących konferencji episkopatów, 14 zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich oraz kilkudziesięciu innych hierarchów, wśród których będą m.in. przełożeni zakonów męskich i żeńskich oraz urzędnicy kurialni. Łącznie przyjedzie do Watykanu ok. 200 hierarchów z całego świata.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej