Poznaniacy mogą więcej zapłacić za parkowanie w centrum. Podwyżki są możliwe dzięki ubiegłorocznym zmianom w ogólnopolskim prawie, bo wcześniej miasta mogły kasować za pierwszą godzinę maksymalnie 3 zł. Teraz duże miasta mogą utworzyć śródmiejską strefę płatnego parkowania w ścisłym centrum. A w takiej strefie stawki za pierwszą godzinę postoju mogą sięgać nawet niemal 10 zł.

ZDM Poznań bada centrum

Gdy pisaliśmy o nowych możliwościach w lipcu, miasto było nimi zainteresowane. Jeszcze w 2018 roku Zarząd Dróg Miejskich zlecił badanie rotacji samochodów na ulicach wokół Starego Rynku. W tym roku sprawdza też ulice w okolicy pl. Cyryla Ratajskiego. – Badania mają potrwać do końca marca. Są wymogiem ustawowym przy wprowadzaniu śródmiejskiej strefy płatnego parkowania – mówi Agata Kaniewska, rzecznika ZDM.

Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski zapowiada, że miasto chce przygotować kompleksową propozycję wsparcia zrównoważonego transportu w Poznaniu. – Nowe taryfy to tylko jedno z narzędzi. Nie chcemy się skupiać wyłącznie na cenach – podkreśla.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej