Trzeci pas Autostrada Wielkopolska wybuduje na 16-kilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Krzesiny. W najbliższy piątek od godz. 20 ruszą pierwsze prace przygotowawcze związane z budową przejazdów awaryjnych, by można było wprowadzić tymczasową organizację ruchu. Prowadzone będą w nocy przez dwa pierwsze weekendy marca - wtedy też kierowcy odczują pierwsze utrudnienia. Zasadnicze prace ruszą 18 marca, kiedy na plac budowy wjedzie ciężki sprzęt.

Inwestycja to nie tylko dobudowa trzeciego pasa ruchu, ale też poprawa nawierzchni, poszerzenie łącznic na wybranych węzłach, rozbudowa istniejących i dobudowa nowych ekranów akustycznych tam, gdzie wymagają tego przepisy związane z zabezpieczeniem przed hałasem.

200 milionów na trzeci pas

O budowie trzeciego pasa na poznańskim odcinku autostrady A2 mówi się od dawna. Miejsce na pas jest – zostało zarezerwowane przy budowie drogi w 2003 r. Umowa między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Autostradą Wielkopolską, która zarządza odcinkiem pod Poznaniem, zakładała, że trzeba będzie poszerzyć autostradę, gdy średnio w ciągu doby trasą będzie przejeżdżać 40 tys. pojazdów. Obecnie obwodnicą Poznania przejeżdża dziennie ok. 65 tys. pojazdów.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej