Zespół Szkół Muzycznych (ZSM) w tej chwili mieści się przy ul. Głogowskiej. To budynek, który 12 lat temu – podobnie jak siedzibę działającego niegdyś po sąsiedzku VIII LO – odzyskała archidiecezja. Obie szkoły musiały się przenieść. „Ósemka” przeprowadziła się do byłego Gimnazjum nr 1 przy ul. Cegielskiego. Zespół Szkół Muzycznych na przeprowadzkę cały czas czeka.

Piw-Paw na Wildzie

Ministerstwo Kultury zdecydowało, że zbuduje dla muzyków nową siedzibę. Resort za 2,5 mln zł kupił od miasta teren na rogu ul. 28 Czerwca 1956 r. i św. Jerzego, niedaleko Rynku Wildeckiego. Na siedzibę szkoły muzycznej ogłoszono międzynarodowy konkurs dla architektów. Wybrano projekt z gdańskiego biura Piw-Paw, które ma na swoim koncie m.in. realizację Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Na prawie 9 tys. m kw. powstać ma m.in. sala koncertowa na 430 osób, sala kameralna z funkcją teatralną, blisko 100 pomieszczeń dydaktycznych (w tym sale przeznaczone do ćwiczeń na poszczególnych instrumentach) oraz sale do prób orkiestr i chórów. Bryła nowej szkoły jest nowoczesna, więc zanosiło się na nową architektoniczną ikonę Wildy.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej