W Poznaniu są 42 rady osiedli, w wyborach wyłaniani byli radni do 41, bo do rady osiedla Ogrody zgłosiła się minimalna liczba kandydatów.

Rady osiedla Naramowice, Jeżyce, Łazarz i Wilda w całości zostały przejęte przez zorganizowane grupy kandydatów: Odnawiamy Jeżyce z Aleksandrą Sołtysiak-Łuczak, Czas na Łazarz z Franciszkiem Sterczewskim, Wspólne Naramowice z Pawłem Sową i Wilda – Przyjazny Fyrtel z Dorotą Bonk-Hammermeister. Ta czwórka liderów zgarnęła najwięcej głosów w swoich okręgach.

Wybory do rad osiedli. Stare Miasto po śmierci radnego i kandydata

Za prestiżową radę może uchodzić, obejmująca zabytkowe centrum Poznania, rada osiedla Stare Miasto. Tu sukces odniosła grupa Aktywni Mieszkańcy, z radnym miejskim Andrzejem Ratajem, Alicją Wilak, Jackiem Maleszką i Tomaszem Dworkiem na czele (tylko ta czwórka miała powyżej 300 głosów). Grupa zdobyła 20 mandatów, a pewnie zgarnęłaby komplet 21, gdyby tuż przed wyborami nie zmarł jej kandydat, Zbigniew Burkietowicz, dyrektor poznańskiej „Trzynastki” i wychowawca wielu piłkarzy Lecha Poznań. 21. miejsce i mandat radnego osiedlowego zgarnął w ten sposób Marcin Pilarczyk, były szef RO Stare Miasto, który miał 41 głosów od osoby z najsłabszym wynikiem z grupy Aktywni Mieszkańcy. Frekwencja na Starym Mieście była przerażająco niska: 4,74 proc.

Pozostało 83% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej