Prezes Sądu Okręgowego w Zielonej Górze powiadomił rzecznika dyscyplinarnego przy poznańskim sądzie apelacyjnym o podejrzeniu popełnienia przewinień służbowych przez Przemysława Radzika – dowiedziała się „Wyborcza”.

Jeden z najbardziej gorliwych rzeczników dyscyplinarnych

Radzik to sędzia, którego kariera przyspieszyła po przejęciu władzy przez PiS – jest nie tylko prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim, ale także jednym z najbardziej gorliwych rzeczników dyscyplinarnych nominowanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zasłynął ściganiem sędziów, którzy krytykowali działania polityków PiS.

Niedawno Radzik postawił dwa zarzuty dyscyplinarne poznańskiemu sędziemu Sławomirowi Jęksie, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania Joannę Jaśkowiak, a w uzasadnieniu skrytykował łamanie przez PiS praworządności w Polsce.

Radzik postawił zarzuty także poznańskiej sędzi Monice Frąckowiak. Pretekstem były opóźnienia w pisaniu uzasadnień wyroków. Środowisko sędziowskie odebrało to jako zemstę, bo Frąckowiak także publicznie krytykowała działania PiS.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej