We wtorek 16 lipca szkoły średnie ogłoszą listy przyjętych uczniów z tak zwanego podwójnego rocznika, czyli absolwentów ósmych klas podstawówek oraz absolwentów trzecich klas wygaszanych gimnazjów. To efekt reformy edukacji minister Anny Zalewskiej.

Podwójny rocznik. Miejsc więcej niż absolwentów

Kuratorium Oświaty w Poznaniu zapewnia, że w wielkopolskich liceach, technikach i szkołach branżowych przygotowano o prawie 4 tys. miejsc więcej niż jest kandydatów. Łączna liczba przygotowanych przez szkoły miejsc wynosi 74 tys. 123, a łączna liczba absolwentów to 70 tys. 732. Miejsca liczone są jedynie w szkołach publicznych.

Urzędnicy w Poznaniu zapewniają również, że przygotowali w szkołach średnich miejsc "na górkę". – Miejsc jest więcej niż uczniów. Wiadomo jednak, że nie każdy dostanie się do wymarzonej szkoły – podkreślał na początku rekrutacji Wiesław Banaś, wicedyrektor wydziału oświaty urzędu miasta.
Dla absolwentów gimnazjum miasto przygotowało pierwotnie 6 tys. 545 miejsc i 239 klas, a dla kończących podstawówkę 6 tys. 885 miejsc w 252 klasach. Obie te grupy będą rekrutowane osobno, na różnych zasadach, bo przeznaczone dla nich klasy będą miały różne programy nauczania.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej