Poznań to nie tylko Termy Maltańskie, kompleks Chwiałka czy nawet popularny basen miejski na Piątkowie. Miasto planuje kolejne inwestycje w osiedlowe pływalnie. Tych od lat domagają się mieszkańcy.

Rataje z nowymi basenami

Już w budowie jest pływalnia na os. Piastowskim. Nowoczesny budynek zastąpi wysłużony basen, który się sypał i ostatecznie nadawał tylko do rozbiórki. Ale, jak zapowiadają władze miasta, mieszkańcy Rataj w najbliższych latach będą mogli cieszyć się także pływalnią odkrytą. Pierwotnie padł pomysł, żeby powstała ona w miejscu skate parku i boiska do siatkówki, ale po protestach mieszkańców odpowiedzialny za sport wieceprezydent Tomasz Lewandowski zapowiedział, że lokalizacja zostanie zmieniona.

Basen w parku Kasprowicza

Zaawansowany jest projekt basenu, który ma stanąć w parku Kasprowicza. O potrzebie wybudowania pływalni na Łazarzu od lat informowali mieszkańcy. Nowy basen powstanie tuż obok gruntownie wyremontowanej niedawno odkrytej pływalni w parku, która w letnich miesiącach cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem mieszkańców.

Wizualizacje toru wrotkarskiego i basenu, które mają powstać w parku Kasprowicza
Wizualizacje toru wrotkarskiego i basenu, które mają powstać w parku Kasprowicza Poznańskie Inwestycje Miejskie

Więcej, obok nowego basenu, ma powstać tor wrotkarski. Pomysł na jego budowę wygrał w Budżecie Obywatelskim 2016. – Powierzchnia zabudowy całej inwestycji to 8265 m kw., z czego 5741 m kw. przypada na tor wrotkarski, a 2524 m kw. na basen. Zabudowania pomieszczą halę basenową z 25-metrowym basenem z sześcioma torami o szerokości 2 m, basenik do nauki pływania i zajęć aerobiku wodnego o wymiarach 5 na 9 m, a także jacuzzi, małą strefę saun, bar wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym. Maksymalna liczba osób mogących jednocześnie korzystać z basenu to 60 osób – 10 osób na torze. Tor wrotkarski ma długość 200 m i szerokość 8 m, wewnątrz zaprojektowano boisko rozgrzewkowe. Także ten obiekt będzie mieć zaplecze szatniowo-sanitarne i trybunę – informuje rzecznik POSiR Filip Borowiak.

Basen na os. Zwycięstwa

Trwają też przygotowania do budowy basenu na os. Zwycięstwa. O inwestycji mówi się od lat, ale blokowała ją kwestia własności gruntów, na których nowy basen miałby stanąć. Należą one do Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady.

Wizualizacje basenu na os. Zwycięstwa
Wizualizacje basenu na os. Zwycięstwa ATJ Architekci

Miejscy urzędnicy nie chcieli budować na terenie spółdzielni, bojąc się zarzutów o niegospodarność. Z kolei spółdzielcy nie chcieli przekazać miastu swoich gruntów, tłumacząc się brakiem 2 mln zł na podatek od darowizny. Sprawa stanęła w miejscu. Pod koniec 2016 roku urzędnicy dogadali się ze spółdzielcami. Ustalono, że miasto kupi od PSM Winogrady działkę na os. Zwycięstwa (naprzeciwko kościoła, w pobliżu bloku nr 9). W zamian spółdzielnia kupi miejski teren na północy osiedla – przy ul. Lechickiej

Po ustaleniu tych zasad współpracy pojawiły się nowe problemy. Sprzedaż działki miastu nie spodobała się trzem członkom spółdzielni, którzy wnieśli do sądu pozew o uchylenie uchwały o transakcji z miastem. Zarzuty dotyczą np. sposobu głosowania oraz braku w uchwale informacji o cenie działki.

Wizualizacje basenu na os. Zwycięstwa
Wizualizacje basenu na os. Zwycięstwa ATJ Architekci

Dziś miasto informuje, że proces zamiany nieruchomości jest w toku. Urzędnicy wystąpili już o pozwolenie na budowę dla tej inwestycji, ale decyzja została wstrzymana do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. – Pieniądze na tę inwestycję są już zapewnione w budżecie miasta. Gdyby okazało się, że sąd podejmie decyzję po myśli spółdzielni, to jesteśmy w stanie wybrać wykonawcę basenu w ciągu 1,5-3 miesięcy. A sama budowa potrwa ok. 16-20 miesięcy – tłumaczył w kwietniu Krzysztof Sas, wówczas wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Dziś rzecznik POSiR Filip Borowiak mówi: - Planowany jest basen 25 m i drugi mniejszy do nauki pływania plus zaplecze. Dalszych szczegółów nie mogę podać, ponieważ obiekt jest jeszcze na etapie projektowania. 

Projekt basenu na os. Zwycięstwa powstał w pracowni ATJ Architekci.

Będą kolejne baseny?

W sierpniu prezydent Lewandowski mówił też, że miasto bierze też pod uwagę remont nieczynnego basenu przy ul. Niestachowskiej na Golęcinie. Teraz basen w tym miejscu jest znany głównie z tego, że co roku przed Bożym Narodzeniem są tam sprzedawane karpie. Protestują przeciwko temu obrońcy praw zwierząt. POSiR musi zrobić najpierw wstępną analizę i sprawdzić, jaki jest stan techniczny tego basenu.