MATERIAŁY PROMOCYJNE PARTNERA

MIŁOŚĆ NIE BOLI, KOLANO BOLI

Spektakl, koncert, recital z muzyką na żywo – określeń jest wiele, najważniejsze jest jednak to, co mają do powiedzenia dzieci, bo to one są autorami wszystkich tekstów. Na scenie wykonują je dorośli, którzy brzmią rockowo, bluesowo, funkowo, popowo, ale zawsze na pierwszym miejscu jest słowo, bo w tekstach małych autorów kryje się powaga i głęboka mądrość, choć – zapewniamy! – będzie także prześmiesznie.


TWÓRCY: Malina Prześluga – dramaturgia, Piotr Klimek – muzyka, Artur Romański – reżyseria

WYKONAWCY: Magdalena Dehr, Julianna Dorosz, Marcel Górnicki, Igor Fijałkowski, Aleksandra Leszczyńska, Elżbieta Węgrzyn / Katarzyna Romańska, muzycy: Piotr Klimek, Bartłomiej Orłowski, Tomasz Nawrot Nawrocki

DATA I GODZINA:
29.05.2017, godz. 17
30.05.2017, godz. 12

MIEJSCE: Teatr Animacji / Scena Witraż

CZAS TRWANIA: 60’

FORMA: SPEKTAKL

WIEK UCZESTNIKÓW: od 5 lat

BILETY: www.bilety24.pl

KTÓRĘDY DO DŹWIĘKU?

Przyjęło się uważać, że tańczy się do muzyki. A czy może być odwrotnie? Czy to ruch może sprawić, iż usłyszymy dźwięki? Ideą projektu jest właśnie zabawa w kreowanie muzyki poprzez wykonywanie określonych gestów, które spowodują, że rozbrzmiewać będzie muzyka. Pełne humoru zdarzenia dźwiękowe, wyzwalane przez poruszające się w obrębie sensorów dzieci, będą dawały dużo frajdy i śmiechu, ale też pozwolą na kształtowanie całkiem poważnej formy nie całkiem poważnego dzieła muzycznego.


TWÓRCY: Izabela Kościesza – choreografia, animowanie; Jarek Kordaczuk – kompozycje, muzyka

DATA I GODZINA:
30.05.2017, godz. 10 i 12
31.05.2017, godz. 10 i 12
1.06.2017, godz. 10 i 17
2.06.2017, godz. 10 i 12
3.06.2017, godz. 12 i 17

MIEJSCE: CK Zamek / Scena Nowa

CZAS TRWANIA: 45’

FORMA: SPOTKANIE TWÓRCZE

WIEK UCZESTNIKÓW: 7-8 lat

BILETY: www.bilety24.pl

STUDIO KOMEDII DELL’ARTE DLA NAJMŁODSZYCH

Doskonała okazja, aby w praktyce przekonać się, jak bardzo złożona jest praca komedianta. Działania z maską, wyrazistość w ruchu i ekspresji fizycznej, improwizacja i interakcja z innymi – to nie lada wyzwania. W trakcie spotkania wykorzystywane będą tradycyjne skórzane maski oraz rekwizyty włoskiej komedii.


TWÓRCY: Agnieszka Cianciara-Fröhlich

DATA I GODZINA:
2.06.2017, godz. 11
3.06.2017, godz. 16

MIEJSCE: Scena Wspólna / Mała Scena

CZAS TRWANIA: 90’

FORMA: SPOTKANIE TWÓRCZE

WIEK UCZESTNIKÓW: od 7 lat

BILETY: www.bilety24.pl

POMNIK DZIECIĘCEJ RADOŚCI

Na wystawie zobaczymy modele pomników przedstawiających dziecięcą radość. Autorami tych projektów są dzieci, które uczestniczyły w wieloetapowym procesie edukacyjno-artystycznym. Podczas zajęć z artystami oraz wykładowcami poznały fenomen obecności radości w kulturze, zdobyły wiedzę o różnych pomnikach i ich znaczeniu dla przestrzeni miejskiej. Same stały się projektantami i twórcami, ucząc się metaforycznego przekładania abstrakcyjnych pojęć w symboliczne, wizualne formy. Dzięki temu na wystawie można zobaczyć, jak wygląda dziecięca radość w różnych odsłonach. Finałem tego procesu będzie realizacja jednego z zaprezentowanych na ekspozycji modeli w postaci pełnowymiarowego pomnika i zainstalowanie go w przestrzeni miasta Poznania.


TWÓRCY: Jolanta Starzak, Dawid Strębicki (Atelier Starzak Strebicki) – przygotowanie i aranżacja wystawy, Jolanta Starzak, Dawid Strębicki, (Atelier Starzak Strebicki), Arek Pasożyt – prowadzenie warsztatów, Maja Brzozowska-Brywczyńska – prelekcje

WSPÓŁPRACA: School of Form

DATA I GODZINA:
29.05 – 4.06.2017, godz. 10-18

MIEJSCE: CK Zamek / Hol Wielki

FORMA: PREMIERA / WYSTAWA

WIEK UCZESTNIKÓW: b/o

DOBRY ŻART. RYSUNKI DLA NAJMŁODSZYCH I TYCH TROCHĘ STARSZYCH

Motywem przewodnim wystawy jest twórczość satyryczna kierowana do dzieci i o dzieciach, mówiąca o nich i ukazująca ich świat w zabawny sposób. Prace pokazane na wystawie można podzielić na kilka działów, tj. „Świat baśniowy”, „Świat zwierząt”, „Psoty i figle, czyli niegrzeczne dzieci”, „Szkoła”, „Zabawa w skojarzenia” i „Rodzina”. Rysunki z poszczególnych działów, chociaż zgrupowane, nie tworzą jednolitego przekazu. Łączy je raczej motyw przewodni – na przykład „Świat baśniowy” to zarówno rysunki ilustrujące znane dzieciom bajki czy baśnie, jak i plakaty do filmów czy przedstawień opartych na literaturze dziecięcej. Na wystawie będzie można zobaczyć rysunki najlepszych artystów, których prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie. Wśród nich znajdują się karykaturzyści, polscy i zagraniczni rysownicy XX wieku, a także tworzący współcześnie.


TWÓRCY: Katarzyna Majek – scenariusz, Elżbieta Laskowska – kurator, Jakub Psuja – aranżacja wystawy

WSPÓŁPRACA: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie

DATA I GODZINA:
29.05 – 4.06.2017, godz. 10-18

MIEJSCE: Sala Wystawowa CK Zamek

FORMA: PREMIERA / WYSTAWA

WIEK UCZESTNIKÓW: od 7 lat

WYSTAWIE TOWARZYSZYĆ BĘDĄ TRZY SPOTKANIA TWÓRCZE:


Dobry żart Karykatura sposobem na życie


DATA I GODZINA:
30.05.2017, godz. 10, 12 I 16.30

TWÓRCA: Dariusz Łabędzki


Nie wszystko na serio


DATA I GODZINA:
31.05.2017, godz. 10, 12 I 16.30

TWÓRCA: Dariusz Pietrzak


Popsujmy biel papieru!


DATA I GODZINA:
2.06.2017, godz. 10, 12
3.06.2017, godz. 10

TWÓRCA: Edward Lutczyn

MIEJSCE: CK Zamek / Sala Wystawowa

CZAS TRWANIA: 90’

FORMA: SPOTKANIA TWÓRCZE

WIEK UCZESTNIKÓW: 10-12 lat


BILETY: www.bilety24.pl

ŁOWCY UŚMIECHÓW I ZACZAROWANA MASZYNA RADOŚCI

Inspiracją do działania Łowców Uśmiechów jest dziewięć śmiesznych wierszy napisanych przez Dorotę Kassjanowicz. Poszukiwania Łowców Uśmiechów odbędą się w ramach cyklu spotkań twórczych zorganizowanych wokół Zaczarowanej Maszyny Radości. Dzieci będą tworzyć prace plastyczne i literackie, które staną się Trofeami Radości. Wszystkie dzieła stworzone na spotkaniach twórczych zostaną wyeksponowane wokół Zaczarowanej Maszyny Radości, tworząc niepowtarzalny i radosny klimat miejsca. Zwieńczeniem wszystkich działań będzie Uczta Łowców Uśmiechów.


TWÓRCY: Agata Bielska, Małgorzata Kalinowska, Katarzyna Lis-Lachowicz, Dorota Kassjanowicz, Grażyna Kopeć, Aleksandra Kozioł, Suavas Lewy, Alicja Rokicka, Tadeusz Wieczorek, Krzysztof Wosik

PROJEKT NAGRODZONY W KONKURSIE „DO ŚMIECHU”

DATA I GODZINA:
31.05 – 3.06.2017

MIEJSCE: park Starego Browaru

CZAS TRWANIA: 90’

FORMA: SPOTKANIA TWÓRCZE

WIEK UCZESTNIKÓW: 7-12 lat

NA PROJEKT ZŁOŻĄ SIĘ NASTĘPUJĄCE SPOTKANIA:


Jadłodajnia radości i otwartości

Potrzeba jedzenia łączy wszystkie żywe istoty. Dotyka tego, co uniwersalne. Jest sposobem budowania oraz integrowania jednostek i społeczności. Wykorzystamy wspólne gotowanie dla rozwijania otwartości, nawiązywania nowych przyjaźni, dzielenia się radością i szczęściem z innymi. Razem z uczestnikami będziemy uczyć się, jak przenosić ciepło gotowania na ciepło relacji międzyludzkich.


TWÓRCA: Agata Bielska

DATA I GODZINA:
31.05.2017, godz. 10 i 17

MIEJSCE: park Starego Browaru


Książka do (u)śmiechu

Spotkanie polega na stworzeniu przez dzieci własnych flipbooków, czyli animowanych książeczek, na kartkach których ożywają obrazy. Tematem przewodnim będą twarze. Dzięki trzem poziomom flipbooka uzyskamy zabawne zestawienia. Każdy poziom poświęcony będzie innej części twarzy: oczom, nosowi oraz ustom. Do tworzenia wykorzystane zostaną naklejki, flamastry, wycinki z gazet. Gotowe książki staną się inspiracją do zabawy i źródłem radości.


TWÓRCA: Małgorzata Kalinowska

DATA I GODZINA:
31.05.2017, godz. 10 i 17

MIEJSCE: park Starego Browaru


W poszukiwaniu (u)Śmiechu

Przede wszystkim skupimy się na dobrej zabawie. Jak? Będziemy wcielać się w niezwykłe role, powymyślamy sceny, popracujemy głosem, gestem i wyobraźnią, powygłupiamy się. Trochę się też pośmiejemy, nieco zmęczymy, powyginamy oraz poszukamy pomysłów po kieszeniach.


TWÓRCA: Grażyna Kopeć

DATA I GODZINA:
1.06.2017, godz. 10 i 17

MIEJSCE: park Starego Browaru


Przestrzeń radości – kolaże w trójwymiarze

Czy za pomocą podstawowego zestawu szkolnych narzędzi i materiałów plastycznych uda się wykreować trójwymiarową przestrzeń radości? O tak, jeśli tylko pozwolimy zadziałać wyobraźni! Na spotkaniu przekonamy się, że można opowiadać o swoich nastrojach, tworząc zabawne, kolorowe istoty. Do ich przygotowania wykorzystamy różnorodne materiały: papier, tkaniny, tektury, folię aluminiową, guziki i wiele innych. Najważniejsza jest tu kreatywność i radość młodego artysty. Przy okazji dzieci poznają techniki kolażu i właściwości różnych materiałów.


TWÓRCA: Katarzyna Lis-Lachowicz

DATA I GODZINA:
1.06.2017, godz. 10 i 17

MIEJSCE: park Starego Browaru


Ryso-sklejki, czyli dorzuć do śmiechu

Dzieci poznają prace różnych znanych artystów, a następnie dokonają ich twórczych przeróbek. Ważna jest tu spontaniczność i wyzwolenie kreatywności. Im więcej poczucia humoru, tym lepiej. W efekcie przekonamy się, jak najmłodsi patrzą na sztukę dorosłych. Nowe dziecięce spojrzenie może być inspirujące i odkrywcze.


TWÓRCA: Tadeusz Wieczorek

DATA I GODZINA:
1.06.2017, godz. 10 i 17

MIEJSCE: park Starego Browaru


30 razy uśmiech, czyli odkryj w sobie artystę

Warsztaty zainspirowane książką Doroty Kassjanowicz „30 znikających trampolin”, która opisuje jedno zdarzenie na trzydzieści różnych sposobów. To zachęta do patrzenia na świat z różnych punktów widzenia, z różnych perspektyw. Będziemy czytać fragmenty książki i odkrywać magiczną moc słów. Porozmawiamy o tym, co to znaczy „być artystą”, i czy każdy może nim zostać. Odkryjemy w sobie artystę-ilustratora i stworzymy rysunki do książki.


TWÓRCA: Dorota Kassjanowicz

DATA I GODZINA:
2.06.2017, godz. 10

MIEJSCE: park Starego Browaru


Recyklofonia, czyli wszystko gra

Celem spotkania twórczego jest przygotowanie dzieci do odbioru i zrozumienia wielu rodzajów muzyki i sztuki. Będziemy budować „śmieciowe” instrumenty z różnorodnych odpadów. W ten sposób chcemy kształtować postawy proekologiczne. Zachęcimy uczestników do muzykowania opartego na wesołej i swobodnej improwizacji. Doświadczymy pełnego radości świata dźwięków.


TWÓRCA: Ola Kozioł, Suavas Lewy

DATA I GODZINA:
2.06.2017, godz. 10 i 17

MIEJSCE: park Starego Browaru


Wesoła trampolina ze słów

Będziemy bawić się słowami pod czujnym okiem autorki książki „30 znikających trampolin” – Doroty Kassjanowicz. Wspólnie przekształcimy otaczającą przestrzeń w symboliczną trampolinę. Zmiana perspektywy nada słowom nowego znaczenia. Odkryjemy w sobie artystę-poszukiwacza. Nowe odkrycia zainspirują nas do wspólnego działania.


TWÓRCA: Dorota Kassjanowicz

DATA I GODZINA:
3.06.2017, godz. 11

MIEJSCE: park Starego Browaru


Uczta Radości

Wspólnie stworzymy niezwykłą ucztę – Ucztę Radości. Przygotujemy niekonwencjonalne potrawy z roślin. Kuchnia roślinna nie działa standardowo, jak ta, którą zajmujemy się na co dzień. Pełno w niej świeżych produktów, ciekawych połączeń, dania bywają wymyślne, ale też proste, zawsze kolorowe i smaczne. Odkryjemy moc chwastów, polskich bulw, owoców oraz kwiatów. Będziemy się dzielić radością tworzenia i smakowania.


TWÓRCA: Alicja Rokicka

DATA I GODZINA:
3.06.2017, godz. 11

MIEJSCE: park Starego Browaru


Uczta Łowców Uśmiechów

Przygotowana przez Łowców Uśmiechów – Olę Kozioł i Suavasa Lewego – próba wspólnego muzykowania i stworzenia wraz z dziećmi jednego lub kilku utworów, które zostaną wykonane podczas finałowego występu. Rozpoczniemy od radosnego muzykowania opartego na swobodnej improwizacji. Poszukamy nieszablonowych form i rozwiązań muzycznych. Przy dźwiękach muzyki zostaniemy zaproszeni na Wielką Ucztę Smakowania Radości – wystawę wszystkich zrealizowanych prac.


TWÓRCA: Ola Kozioł, Suavas Lewy

DATA I GODZINA:
3.06.2017, godz. 12

MIEJSCE: park Starego Browaru

FOKUS NA UŚMIECH

Wśród artystów i widzów krążyć będą młodzi filmowcy, których zadaniem będzie realizacja kreatywnego dokumentu filmowego. Będą oni próbowali pokazać to, co w sztuce budzi śmiech najmłodszego odbiorcy, co bawi i cieszy dziecięcą widownię. Inspirację i ilustrację tematu stanowić będą wydarzenia 21. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu. Młodzi filmowcy, przygotowani wcześniej do działania i prowadzeni przez reżysera oraz operatora, wyruszą w miejsca festiwalowych wydarzeń, by okiem kamery zarejestrować relacje i emocje powstające podczas spotkań najmłodszych z różnymi dziedzinami sztuki. Spróbują także nagrać wypowiedzi artystów i widzów. Kinowa premiera filmu odbędzie się w grudniu podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.


TWÓRCY: Igor Mołodecki – reżyser, Janusz Piwowarski – operator

MIEJSCE: wszystkie przestrzenie Biennale

FORMA: SPOTKANIE TWÓRCZE

WIEK UCZESTNIKÓW: 16-21 lat

KSIĄŻKA BEZ OBRAZKÓW ZAPROSZENIE NA BIENNALE

Pójdziemy z uśmiechem do dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wziąć aktywnego udziału w przygotowanych na festiwal wydarzeniach. Zajrzymy na oddziały dziecięce w szpitalach, do placówek opiekuńczowychowawczych, placówek edukacyjnych, świetlic socjoterapeutycznych. Dla odwiedzanych przez nas dzieci przygotowaliśmy zabawę słowem. I cóż może w niej być zabawnego? Przecież jeśli w książce nie ma obrazków, to oglądać w niej można tylko słowa na stronach. Słowa, które mogą nas zmusić do wydawania dziwacznych dźwięków… No więc właściwie co to za książka? Rozbrajająco prosta, a zarazem genialnie skonstruowana. Wywołuje wybuchy śmiechu za każdym razem, gdy do niej zaglądamy. Ale też pozwala przekonać dzieci, że słowo pisane może być niewyczerpanym źródłem zabawy i psot. Jednego dnia w 21 przestrzeniach miejskich w Poznaniu kilkaset dzieci z różnych miejsc i w różnym wieku spotka się z aktorami, którzy zaproszą ich do wspólnego czytania „Książki bez obrazków”. Dzięki temu sprawdzimy, jak moc głośnego czytania pozwala wspólnie spędzić czas i jak w słowie ukryta jest zabawa.


TWÓRCY: Jerzy Moszkowicz – opieka artystyczna, Paweł Gałkowski, Mateusz Okonek – koncepcja i realizacja

WYKONAWCY: Radosław Elis, Piotr Grabowski, Łukasz Chrzuszcz, Anna Mierzwa, Dorota Abbe, Monika Kabacińska, Beata Bąblińska, Irena Dudzińska, Michał Kocurek, Aleksander Machalica, Marta Szumieł, Marcin Kęszycki, Katarzyna Romańska, Lucyna Winkel, Oksana Hamerska, Grażyna Wydrowska, Ewa Szumska, Janusz Stolarski, Anna Langner, Mateusz Ławrynowicz, Sylwia Cyris

DATA I GODZINA:
29.05.2017

MIEJSCE: wszystkie przestrzenie Biennale

CZAS TRWANIA: 20'

WIEK UCZESTNIKÓW: 3-8 lat