materiał promocyjny

Osiedle Naturama

Duet architektury
z naturą

Jak to drzewiej bywało

Najstarsze odkryte ślady pobytu człowieka na terenie Strzeszyna datowane są na III wiek p.n.e, ale o stałym osadnictwie w tym miejscu możemy mówić dopiero od wieku VIII. Wcześniej bowiem miejsce odwiedzały jedynie plemiona wędrowne kultury wschodniopomorskiej, której kolebką było Pomorze Gdańskie.  Sam Strzeszyn to dawna wieś szlachecka, znana w XIV wieku jako Strzeszyn magna. Od XVI wieku pełnił wobec Poznania ważną funkcję, stanowiąc jego wodne zaplecze. Na Bogdance toczyły się wówczas prace związane z wzmacnianiem brzegów, udrażnianiem, pogłębianiem oraz regulowaniem biegu rzeki. W tym czasie znajdował się tutaj młyn tzw. korzeczny, czyli z korytkami na wodę. W XV-XVI wieku w Strzeszynie wybudowano kościół, a w XIX wieku - gorzelnię, mleczarnię i cegielnię.

"

Sam Strzeszyn to dawna wieś szlachecka, znana w XIV wieku jako Strzeszyn magna. Od XVI wieku pełnił wobec Poznania ważną funkcję, stanowiąc jego wodne zaplecze.

Właścicielem majątku przez długie lata była rodzina Przyłuskich herbu Lubicz, a od czasu zaborów folwark przy ul. Biskupińskiej pozostawał w rękach niemieckich i tak było aż do 1939 roku. Rok później Strzeszyn został włączony w obręb Poznania.

Strzeszyn się rozwija

Po II wojnie światowej, na terenie dawnego folwarku, funkcjonował PGR. W latach 70. XX wieku w okolicy rozwinęło się na dużą skalę budownictwo indywidulane, nadając Strzeszynowi szczególny, kameralny charakter. Wówczas powstawały tutaj domy wolnostojące i zabudowa bliźniacza. Dzięki tym inwestycjom pojawiła się w Strzeszynie kanalizacja i oczyszczalnia ścieków, a także pierwsze sklepy, place i parki. Autorami planu zagospodarowania przestrzennego byli Janusz Falkiewicz, Janusz Szymański i Piotr Wicha. W Strzeszynie znajduje się stacja kolejowa obsługująca pociągi osobowe na linii Poznań – Piła. Linia ta została otwarta 15 maja 1879 roku i dopiero około 1910 roku przebudowano ją na linię dwutorową. Przystanek w obecnej formie został otwarty w 1922 roku, a zelektryfikowany dopiero w 1990 roku.

Do 2009 roku istniał tutaj drewniany budynek stacji, w którym jeszcze na przełomie XX i XXI wieku można było kupić bilety kolejowe. Dzisiejsza zabudowa Strzeszyna jest jedną z najciekawszych, a sama dzielnica jednym z bardziej ulubionych miejsc zamieszkania poznaniaków. Od początku lat 90. XX wieku rozrastał się Strzeszyn Grecki, potem Literacki, a od początku XXI wieku – Wojskowy. Dzisiejszy Strzeszyn leży w dolinie rzeki Bogdanki, pozostając jednym z najciekawszych obszarów naturalnych okalających miasto. Polodowcowe ukształtowanie terenu, liczne jeziora, lasy mieszane i rozległe łąki to największe atuty tego miejsca.

"

W Strzeszynie znajduje się stacja kolejowa obsługująca pociągi osobowe na linii Poznań – Piła. Linia ta została otwarta 15 maja 1879 roku i dopiero około 1910 roku przebudowano ją na linię dwutorową.

Natura_ma

Trudno o bardziej zielony obszar Poznania niż okolice Strzeszyna. Choć dalekie podróże są kuszące, to północno-zachodnia okolica Poznania umie dostarczyć wielu wrażeń i z pewnością jest dobrym konceptem na weekendowe wędrówki i relaks. Obok znanego wszystkim mieszkańcom Poznania Jeziora Strzeszyńskiego mamy tutaj Stawy Strzeszyńskie, Strumień Strzeszyński zasilający wody Bogdanki czy aleję drzew mieszanych przy ul. Biskupińskiej oraz aleję dębowo-jesionową przy ul. Jastrowskiej.

Nad Jeziorem Strzeszyńskim od dekad kwitnie życie społeczne. W latach 60. XX wieku utworzono tutaj pierwszy w mieście kemping i kąpielisko, a do restauracji „Oaza” zjeżdżały tłumy Poznaniaków. W 1963 roku otwarto także motel, zaprojektowany w charakterystycznym dla tamtych czasów, modernistycznym stylu. W latach 70. i 80. XX wieku po jeziorze pływała restauracja, zbudowana na planie koła, do której prowadził pomost.

Uroki życia nad jeziorem

Otoczone lasem liściastym i sosnowym Jezioro Strzeszyńskie inspiruje do rodzinnych wędrówek. Teren wokół akwenu zachęca do uprawiania nordic walking, a piaszczysta, rozległa plaża, pomosty i strzeżone kąpielisko przynoszą wiele zabawy najmłodszym. W zimowe dni prym tutaj wiodą miłośnicy morsowania, którzy chętnie zanurzają się w zimnej wodzie, by następnie wskoczyć do balii lub sauny. 4,5 km ścieżki wokół jeziora przynosi właścicielom czworonogów możliwość długich, wspólnych spacerów. Samo jezioro ma powierzchnię 33,5 ha, średnia głębokość przekracza 8 m, a maksymalna wynosi 17,80 m. w 2013 roku zainstalowano w najgłębszym miejscu napędzany siłą wiatru aerator, którego zadaniem jest poprawa jakości wody.

Podczas sezonu kąpielowego kąpielisko Strzeszynek jest strzeżone przez ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo plażowiczów i osób kąpiących się. W bliskiej odległości od kąpieliska znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw dla dzieci, zewnętrzna siłownia oraz boiska do siatkówki i koszykówki. Miłośników romantycznych wieczorów uraduje molo i strefa grillowa. Nieopodal znajduje się również galeria sztuki na wolnym powietrzu – Visual Park, gdzie można podziwiać nowoczesne instalacje artystyczne.

Okolice Jeziora Strzeszyńskiego to rozległe, urokliwe tereny do spacerowania. Wzdłuż ul. Biskupińskiej rozciąga się zabytkowa aleja drzew mieszanych, jeden z 37 istniejących na terenie Poznania pomników przyrody. Rosną tutaj między innymi jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne, kasztanowce zwyczajne, czy dęby szypułkowe – jest to najbardziej zróżnicowany gatunkowo pomnik przyrody w mieście. Przy ul. Jastrowskiej natomiast oko ucieszy zabytkowa aleja dębowo-jesionowa, uznana za pomnik przyrody w 1986 roku. Rośnie tutaj 49 zabytkowych drzew: dęby szypułkowe i jesiony wyniosłe, które posadzono w latach 1880 – 1900. Zanurzony na co dzień w miejskim zgiełku, ale tęskniący za obcowaniem z przyrodą, doceni tę niezwykłą okolicę – z dala od zgiełku miasta, ale nada w dobrej odległości od jego atrakcji.

Osiedle w ludzkiej skali

Patrząc z góry na Strzeszyn widzimy wielobarwne, o różnej intensywności obszary zieleni, geometrycznie poukładane pola, przetkane niebieskimi wstążkami wody i symetrycznie poukładane czerwone dachy domostw. Choć w okolicy nie brakuje wielowymiarowej nowoczesności, to czuć tutaj atmosferę nieistniejącego już świata, w który prym wiodła natura a cykle życia wyznaczał rytm zmieniających się pór roku. Tutejsza obfitość i różnorodność flory i fauny pozwala nam przenieść się na koniec XIX wieku, kiedy spod pióra Elizy Orzeszkowej wyszły niezwykłe opisy nadniemeńskiej przyrody. Okolice Strzeszyna są równie piękne!

Magia spokojnego życia

W sercu tej magicznej przestrzeni powstaje Osiedle NATURAMA, którego ponadczasowa architektura ukazuje statyczny ład, a założona wielopokoleniowość mieszkańców – linearną ciągłość.

Zaprojektowane przez pracownię WWA z dużym wyczuciem i ostrożnością, by nie zaburzyć tutejszej aury, kierowane jest do ludzi ceniących otwartość i przestrzeń. Esencją miejsca jest gra spójnych stylistycznie budynków o podobnej formie, ale zróżnicowanych elewacjach. Z każdego miejsca osiedla będzie roztaczał się odmienny widok, na który wpływ będzie miała tożsama stylistycznie, ale jednak zróżnicowana architektura, akcentująca bryły, a nie płaszczyzny. Budynki wykończone zostaną thermo sosną skandynawską o miodowo-brązowej barwie, która pięknie patynuje, zyskując z czasem srebrzysty połysk. Obok sosny pojawią się panele elewacyjne z efektem 3D – Equitone, których struktura umożliwi światłu grę cieni, nadając budynkom różnorodne oblicze – zarówno w ciągu dnia, jak i przy zmieniających się porach roku. Połączenie materiałów o ziemistych kolorach i drewna wpłynie na harmonię całego osiedla. Kolorystyka dobrana została bowiem w taki sposób, aby naturalnie podkreślać współistnienie i przenikanie się budynków i osiedlowej zieleni.

Życie w harmonii z naturą nie może odbywać się bez odpowiedniej dawki dziennego światła. Dlatego tam, gdzie to możliwe pojawią się wielkopowierzchniowe przeszklenia – zarówno w mieszkaniach, jak i częściach wspólnych budynków. Prosta w formie, ale szlachetna zabudowa ze skośnymi dachami i odpowiednie odległości między budynkami sprawią, że mieszkania na Strzeszynie nawet po latach będą stanowić obiekt pożądania wśród koneserów wygodnego życia w przyjaznym otoczeniu. Pomyślano także o elementach proekologicznych – oświetlenie wspólne będzie korzystać z energii odnawialnej, a krzewy i inna roślinność będą podlewane ze specjalnie zaprojektowanych przegród pomiędzy ogrodami, w których będą gromadzić się wody opadowe. By jeszcze bardziej wspomóc lokalny ekosystem, na osiedlu zastosowane zostaną ekologiczne nawierzchnie, wspomagające przepuszczalność wody. Na terenie osiedla schronienie znajdą także owady i jerzyki, dla których zostaną przygotowane budki.

Budujemy I etap

Powstający I etap inwestycji to 5 budynków, w których znajdzie się 78 mieszkań 2, 3 i 4-pokojowych o powierzchniach od 29,95 do 74,93 m kw. Mieszkania parterowe z tarasami i ogródkami (o zróżnicowanych powierzchniach, sięgających nawet 146,63 m kw.), lokale na pierwszym, bądź drugim piętrze z balkonami (niektóre z nich będą posiadały nawet dwa) to propozycja od dewelopera, którego ponad 20-letnie doświadczenie sprawia, że każdy z zaprojektowanych lokali jest starannie przemyślany, a teren między budynkami przyjazny i uwzględniający różne potrzeby mieszkańców. Dlatego na osiedlu znajdą się także skrytki lokatorskie, wózkownie, stojaki na rowery, plac zabaw, zewnętrzna siłownia i miejsca do ładowania e-pojazdów.

Pośrodku osiedla zaprojektowano lokale usługowe, w których mogą się znaleźć kawiarnie i restauracje. Całości dopełnią alejki spacerowe i miejsca odpoczynku, które będą służyć integracji i zawieraniu sąsiedzkich przyjaźni. Ruch samochodowy na osiedlu będzie wyciszony, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie i swobodnie, spacerując wśród starodrzewia oraz nowo nasadzonych drzew i krzewów, których łącznie będzie ponad 800. Zaprojektowane mieszkania zadowolą zarówno singli, młode rodziny z dziećmi, jak i dojrzalsze osoby, szukające komfortu przestrzeni i bliskości natury. Kawalerki o powierzchniach od 29,95 do 37,61 m kw. to wyśmienita propozycja dla singla lub singielki. Mieszkania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było wydzielić niedużą sypialnię. Nieco większe – dwupokojowe o powierzchniach od 36, 99 do 61,61 m kw. – powinny zainteresować pary i młode rodziny. Znajdą się w nich liczne miejsca do przechowywania i przestronna, jasna część dzienna.

Funkcjonalny układ i otwarta, sprzyjająca wypoczynkowi, strefa dzienna to 3-pokojowa propozycja dla młodych rodzin. Te mieszkania będą mieć powierzchnię od 53,10 do 63,20 m kw. Największe – 4-pokojowe o powierzchniach ok. 74 m kw. zaprojektowane zostały z myślą o rodzinach z dziećmi. Obecnie trwa budowa I z IV etapów Osiedla NATURAMA. W ramach I etapu powstanie 78 mieszkań. Kolejne etapy, to odpowiednio: 127, 62 i 98 mieszkań. Całość ma powstać do 2025 roku. Z założenia będzie to osiedle wielopokoleniowe, gdzie doskonale będą się czuć amatorzy sportu i zdrowego stylu życia, rodziny z dziećmi, aktywni seniorzy oraz miłośnicy życia wśród przyrody. Brak ogrodzeń na osiedlu będzie dodatkowo sprzyjać integracji i nawiązywaniu przyjaźni.

Oferta mieszkań na stronie inwestycji:
www.osiedlenaturama.pl

Nickel Development
Salon sprzedaży
ul. Piątkowska 110, Poznań
T_506 175 176
sprzedaż@nickel.com.pl
www.nickel.com.pl