27 grudnia 1918
W godzinach popołudniowych w Poznaniu wybuchają walki, sprowokowane przez stronę niemiecką.
Ponieważ na ulicach padają ranni, Straż Ludowa zaczyna odpowiadać na strzały Niemców. Polacy atakują gmach Prezydium Policji. W ataku ginie Franciszek Ratajczak. Pod polskim naporem Niemcy wycofują się z centrum Poznania. Powstańcy opanowują Dworzec Główny, Pocztę, a także kilka redut systemu fortecznego Poznania.
27 grudnia 1918
w godzinach popołudniowych w Poznaniu wybuchają walki, sprowokowane przez stronę niemiecką. Krótko przed godziną 16. do centrum miasta nadciąga z koszar na Jeżycach 200 niemieckich żołnierzy z 6 pułku grenadierów. Prowadzi ich niemiecki oficer. Niemcy ze śpiewem na ustach wpadają do gmachu Naczelnej Rady Ludowej, zrywają sztandary alianckie, a potem wdzierają się do prywatnych mieszkań i zrywają z balkonów chorągwie francuskie, brytyjskie, amerykańskie i polskie, depcząc je. Przy szybko zapadającym mroku Niemcy ustawiają dwa karabiny maszynowe pod budynkiem Prezydium Policji i rozpoczynają ostrzał Bazaru, w którym gości - i leczy się - Ignacy Jan Paderewski. Przechodnie w popłochu uciekają do domów.
Ponieważ na ulicach padają ranni, Straż Ludowa zaczyna odpowiadać na strzały Niemców. Polacy atakują gmach Prezydium Policji. W ataku ginie Franciszek Ratajczak. Pod polskim naporem Niemcy wycofują się z centrum Poznania. Powstańcy opanowują Dworzec Główny, Pocztę, a także kilka redut systemu fortecznego Poznania.
Wybuchają też pierwsze walki na prowincji.
28 grudnia 1918
Komisariat Naczelnej Rady Ludowej mianuje tymczasowym naczelnym dowódcą powstania kapitana Stanisława Taczaka. Powstańcy są coraz mocniejsi: opanowują Cytadelę, Fort Grolmana, arsenał przy Wielkich Garbarach.
29 grudnia 1918
Walki w Poznaniu nie ustają. Wyzwalają się mniejsze miejscowości: Kórnik, Grodzisk, Kłecko, Witkowo, Wielichowo i wiele innych.
30 grudnia 1918
Ogromny sukces powstańców w Poznaniu: zdobywają koszary 6 pułku grenadierów. Niemiecki pułk wycofuje się z miasta na zachód.
31 grudnia 1918
Powstanie rozszerza się promieniście wokół Poznania. W polskich rękach są już Oborniki, Kościan, Ostrów, Śrem, Wągrowiec, Wronki. Rusza polska ofensywa w kierunku Gniezna. Dowodzi nią Paweł Cyms.
1-5 stycznia 1919
Kolejne sukcesy powstania: wolne są już Jarocin, Krotoszyn, Miejska Górka, Jutrosin, Rawicz, Nakło nad Notecią, Mogilno, Strzelno, Kruszwica, Nowy Tomyśl, Czarnków, Wolsztyn.
6 stycznia 1919
Powstańcy zdobywają lotnisko na Ławicy. Cały Poznań jest już w rękach Polaków. Polacy zajmują też Chodzież. Powstanie wykracza poza teren Wielkopolski - wybuchają walki pod Czerskiem i Kościerzyną na Pomorzu.
7 stycznia 1919
Niemcy kontratakują: zdobywają Chodzież.
8 stycznia 1919
Gen. Józef Dowbór-Muśnicki zostaje mianowany przez Józefa Piłsudskiego wodzem powstania. Zacięta bitwa pod Chodzieżą. Powstańcom udaje się odbić miasto. Odzyskują także Czarnków, chwilowo zajęty przez Niemców. Zwycięstwo pod Ślesinem i wyzwolenie Sierakowa.
9 stycznia 1919
Niemcy atakują na północy. Pod ich naporem powstańcy muszą opuścić Nakło nad Notecią.
10 stycznia 1919
Walki w południowej Wielkopolsce: pod Lesznem, Rydzyną i Kąkolewem. Powstańcy zdobywają Sarnowę (dziś część Rawicza).
11 stycznia 1919
Zwycięstwo polskie w krwawych zmaganiach o Szubin. Powstańcy opanowują także Żnin, Łabiszyn i Złotniki. Niepowodzenie na froncie zachodnim, pod Zbąszyniem. Na południu powstańcy tracą Sarnowę.
12 stycznia 1919
Bitwa pod Lipnem nieopodal Leszna.
13 stycznia 1919
Powstańcy tracą Szamocin.
15 stycznia 1919
Nieudana próba odzyskania Szamocina.
16 stycznia 1919
Gen. Józef Dowbor-Muśnicki obejmuje funkcję naczelnego wodza powstania. Walki pod Międzychodem.
17 stycznia 1919
Władze powstańcze ogłaszają pobór do wojska. Pod broń idą roczniki 1897, 1898 i 1899. Pierwszy krok w kierunku przekształcenia ochotniczych oddziałów powstańczych w regularną armię wielkopolską. Wódz powstania zwraca się do żołnierzy z odezwą, w której zapowiada, że w szeregach Wojska Polskiego nie będzie pogardy dowódców dla podwładnych, jaka istniała w armiach państw zaborczych. „Winniście być nie tylko dowódcami (...), ale też zawsze starszymi, kochającymi i troskliwymi braćmi żołnierzy”.
21 stycznia 1919
Naczelna Rada Ludowa ustanawia tekst roty przysięgi wojsk powstańczych.
21 stycznia 1919
Naczelna Rada Ludowa ustanawia tekst roty przysięgi wojsk powstańczych.
„W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję,
że Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę,
że kraju Ojczystego i dobra narodowego do ostatniej kropli krwi bronić będę,
że Komisarzowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu i dowódcom, i przełożonym swoim mianowanym przez Komisariat,
zawsze i wszędzie posłuszny będę, Że w ogóle tak zachowywać się będę, jak przystoi na mężnego i prawego żołnierza-Polaka,
że po zjednoczeniu Polski złożę przysięgę żołnierską, ustanowioną przez polską zwierzchność państwową”.
22 stycznia 1919
Niemcy naciskają od północy. Zajmują Potulice. Na południu - sukces powstańców pod Robczyskiem (niedaleko Leszna).
23 stycznia 1919
Powstańcy skutecznie bronią Miejskiej Górki przed niemieckim naporem.
25 stycznia 1919
Ofensywa polska na zachodzie - powstańcy zajmują Kargowę i Babimost.
29 stycznia - 2 luty 1919
Ciężkie walki pod Rynarzewem. Powstańcy tracą Szubin
3 lutego 1919
Niemiecka ofensywa z północy zatrzymana. Kontratak polski, Niemcy zostają wyparci za Noteć. Powstańcy odbijają Rynarzewo i gromią przeciwnika pod Kcynią.
4 lutego 1919
Kolejny sukces na froncie północnym: odzyskanie Szubina. Wielkopolanie prowadzą też działania zaczepne na południu, docierają do przedmieść Rawicza, ale zostają odparci.
7 lutego 1919
Kolno przechodzi z rąk do rąk. Komisariat NRL mianuje 122 podoficerów - Polaków z byłej armii pruskiej - na stopień podporucznika.
9 lutego 1919
Natarcie niemieckie w okolicy Trzciela - odparte.
10 lutego 1919
Niemcy nacierają tez pod Rawiczem. Powstańcy bronią swoich pozycji.
12 lutego 1919
Niemcy wsparci pociągami pancernymi zdobywają Kargowę i Babimost. Atak niemiecki zostaje powstrzymany pod Kopanicą.
14 lutego 1919
Niemcy przenoszą siedzibę naczelnego dowództwa do Kołobrzegu, co może świadczyć o planach ofensywnych przeciwko Wielkopolsce.
16 lutego 1919
W Trewirze zostaje przedłużony rozejm Niemiec z państwami Ententy. Rozejm obejmuje także front wielkopolski - tym samym armia powstańcza zostaje uznana za wojsko sprzymierzone.
17 lutego 1919
Mimo rozejmu trwają walki pod Rynarzewem, nad Notecią i pod Nową Wsią Zbąską.
18 lutego 1919
Pod Rynarzewem powstańcy zdobywają niemiecki pociąg pancerny!
19-28 luty 1919
nieustanne starcia zbrojne pod Margoninem, Bydgoszczą, Chodzieżą, Nakłem, Kępnem, Krotoszynem, Ostrzeszowem.
9 marca 1919
Ochotnicza kompania powstańców wyrusza do Małopolski, by walczyć z Ukraińcami
24 kwietnia 1919
Komisariat NRL powołuje pod broń roczniki 1891, 1892, 1893, 1894 i 1901. Armia Wielkopolska rośnie w siłę.
30 maja 1919
Straż Ludowa została przekształcona w Obronę Krajową.
6 czerwca 1919
starcia pod Bydgoszczą.
18 czerwca 1919
Kolejne walki pod Rynarzewem.
28 czerwca 1919
Niemcy podpisują traktat wersalski. Do Polski wraca prawie cała Wielkopolska - z wyjątkiem Wschowy.
2 lipca 1919
Pod Kąkolewem niedaleko Leszna Niemcy zabijają dwóch polskich oficerów. W drugiej połowie 1919 r. mimo podpisania przez Niemcy traktatu pokojowego na linii frontu wielkopolskiego dochodziło jeszcze do prowokowanych przez wroga starć.
9 lipca 1919
Stan wyjątkowy obowiązuje już tylko w strefie przyfrontowej. W głębi Wielkopolski zostaje zniesiony.
28 sierpnia 1919
Rozkaz dzienny nr 216 Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, który włącza organizacyjnie Armię Wielkopolską w skład Wojska Polskiego. W Poznaniu powstaje Dowództwo Okręgu Korpusu VII.
17 stycznia 1920
Początek akcji przejmowania przez Wojsko Polskie terytoriów, zajmowanych dotychczas przez Niemców, które na mocy traktatu wersalskiego wróciły do Polski: Bydgoszczy, Chodzieży, Kępna, Leszna, Nakła, Rawicza, Zbąszynia. Granicę wytyczono na północy wzdłuż Noteci, na zachodzie wzdłuż jezior Obrzańskich, na południu wzdłuż granicy ze Śląskiem. Poza granicą państwa pozostały dawne polskie ośrodki takie jak Babimost, Kargowa, Wschowa, Piła, Trzcianka, Skwierzyna i Złotów.
8 marca 1920
Likwidacja frontu wielkopolskiego.