Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
BOHDAN SMOLEŃ NA ARCHIWALNYCH ZDJĘCIACH

Bohdan Smoleń urodził się w 1947 r. w Bielsku-Białej. W Krakowie studiował zootechnikę, od 1968 r. występował w krakowskim kabarecie Pod Budą, z którym na festiwalu Fama w 1972 r. zdobył główną nagrodę.

Bohdan Smoleń był gwiazdą kabaretu Tey

W 1977 r. dołączył do kabaretu Tey w Poznaniu. Z Zenonem Laskowikiem stworzyli niepowtarzalny duet, ich dialogi weszły do historii kabaretu. Rozstali się na początku lat 80., ich ostatnim przygotowanym wspólnie programem było "Przedszkole" z 1982 r.

W 1983 r. Bohdan Smoleń zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu za monolog "A tam cicho być". Za to dostał też na pewien czas zakaz pracy od wydziału kultury KC PZPR. Współpracował potem z Krzysztofem Jaślarem, kabaretem Długi, od lat 90. występował z własnym Kabaretem Bohdana Smolenia.

Zagrał w kilku filmach, m.in. "Kochankowie mojej mamy". Można go było też zobaczyć w serialu "Świat według Kiepskich".

Bohdan Smoleń prowadził fundację pod Poznaniem

W ostatnich latach Bohdan Smoleń wycofał się z życia artystycznego. W Baranówku pod Poznaniem, gdzie artysta zamieszkał dziewięć lata temu, stworzył fundację "Stworzenia Pana Smolenia". Znajduje się tam gospodarstwo i konie. Służą do terapii dzieci z porażeniem mózgowym i innymi wadami rozwojowymi. W 2009 r. Bohdan Smoleń udzielił wywiadu "Wyborczej".

- Koń to jedyny ciepły przyrząd gimnastyczny - opowiadał kilka lat temu Bohdan Smoleń. - Te dzieci mogą wyjść z ośrodka, zobaczyć bocianie gniazdo, co jest dla nich wielkim przeżyciem, pobyć na łonie natury. A kontakt z koniem naprawdę bardzo pomaga. Najważniejsze jest to, że u nas ci mali ludzie mogą być sobą, nikt ich nie pokazuje palcami.

Bohdan Smoleń i jego najbardziej znane występy

Bohdan Smoleń utożsamiany był ze skeczami kabaretu Tey, z których wiele przeszło do historii polskiego kabaretu. Niewątpliwie najbardziej znany jest jego dialog z Zenonem Laskowikiem, w którym Bohdan Smoleń wcielił się w rolę Pani Pelagii. Skecz zaprezentowano w 1980 roku.Ten legendarny monolog Bohdana Smolenia z cytatem "A tam, cicho być" pochodzi z kolei z kabaretonu zaprezentowanego już po stanie wojennym, w Opolu w 1983 roku. "A ci Amerykanie, oni nie są wcale tacy źli. Oni napadną, a potem przeproszą. A mnie za te 40 lat to nikt, k..., nie przeprosił". Bohdan Smoleń dostał nagrodę jury, dziennikarzy i publiczności oraz skierowanie na kolegium, bo wygłosił tekst, którego nie słyszała wcześniej cenzura.Natomiast za tę wspaniałą piosenkę Bohdan Smoleń dostał owacje podczas festiwalu w Opolu w 1981 roku. Publiczność odebrała ją jako ujmujący protest-song.Trzy są dobre. Historia kabaretu Tey

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.