Kultowe winyle
Wystawę 50 projektów okładek płytowych autorstwa Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego otwiera w piątek o godz. 18 Galeria Miejska Arsenał. Obaj artyści są wybitnymi grafikami, przedstawicielami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, a ich przyjaźń sięga jeszcze czasów studiów na warszawskiej ASP w latach 50. Obaj w latach 60. wyjechali z Polski Ludowej. Stanisław Zagórski - do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek oraz wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 roku nawiązał w Nowym Jorku współpracę z Atlantic Records i Columbia Records. Przez następne 30 lat projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej i jazzowej, takich jak Aretha Franklin, Velvet Underground, Cher, czy Miles Davis.
Rosław Szaybo, z urodzenia poznaniak, wyjechał do Londynu pod koniec roku 1966. Jeszcze w Polsce zdobył uznanie jako autor plakatów, obwolut książkowych i okładek płyt. W 1964 roku zaprojektował plakat zatytułowany "20 lat cyrku w Polsce", który już po wydrukowaniu wywołał popłoch wśród ówczesnych decydentów - zmieniono hasło na "20 lat areny polskiej". Zainicjował słynną serię Polish Jazz. Po emigracji rozpoczął współpracę z wytwórniami płytowymi. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Elton John, Roy Orbison, Carlos Santana, Janis Joplin, czy Simon & Garfunkel.
Kuratorem wystawy w Arsenale jest dziennikarz muzyczny Grzegorz Brzozowicz. Po wernisażu, o godz. 20, odbędzie się pokaz filmu "Przyjaciele na 33 obroty", a po projekcji - spotkanie z Rosławem Szaybo.
Wszystkie komentarze