Bluźnierczyni czy wierząca inaczej?

1/8

Ciekawa dyskusja czeka nas w piątek wieczorem w Galerii Miejskiej Arsenał. Pretekstem do rozmowy będzie trwająca tu od dwóch tygodni wystawa ?Bóg i dziewczyna? Ady Karczmarczyk ? kontrowersyjnej polskiej artystki.

Trzy lata temu Karczmarczyk doznała przemiany duchowej. Pod jej wpływem wprowadziła do swojej sztuki motywy religijne, a także poszerzyła zakres tego, co robiła dotychczas. Jej prace dalej mają dziewczyński charakter, lecz artystka zajęła się konstruowaniem postaci ADU ? piosenkarki pop, która swoimi występami scenicznymi ewangelizuje zaskoczoną publiczność. Śpiewa piosenki o takich tytułach, jak ?Idź do światła i nie pierdol?, czy ?Jaraj się Marią?. Jej pierwszy profesjonalnie zrealizowany klip ?Church is a Girl? trafił na słynną wystawę ?Oblubienice? w Zachęcie.

Środowisko ultraprawicowe ma z ADU problem i nie wierzy w czystość jej intencji. Artystka była atakowana za pomocą agresywnych tekstów, których autorzy starali się ją ?zdemaskować? i wyjaśnić, że jej teledyski to kpina z religii.

Jakiś czas temu artystkę odkryła Hipster Prawica. Mateusz Matyszkowicz ? polski filozof i publicysta, a także redaktor naczelny ?Frondy Lux? ? zdecydował się przeprowadzić z nią poważny wywiad. Odkrył, że ADU ma coś do zaoferowania młodym ludziom, którzy nie lubią staroświeckiej formy w przekazach religijnych. I to przede wszystkim do nich skierowany jest religijny przekaz jej teledysków, które innych rażą swoją awangardową formą.

Matyszkowicz spotka się w Arsenale z ks. Andrzejem Dragułą, duchownym rzymskokatolickim. Póki co żaden ksiądz oficjalnie nie ocenił chrześcijańskiej twórczości Ady Karczmarczyk, poznaniacy będą mieli okazję jako pierwsi dowiedzieć się, co o tym sądzi profesjonalny badacz. Ks. Draguła jest dr. hab. teologii, kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Napisał wiele książek poświęconych tematyce religijnej, w tym słynne ?Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem? (wyd. Biblioteka Więzi 2013).

Dyskusja o wystawie ?Bóg i dziewczyna? w Galerii Miejskiej Arsenał rozpocznie się o godz. 19.

Wszystkie zdjęcia
  • Bluźnierczyni czy wierząca inaczej?
  • O miłości pod sceną
  • Jaśnienie i inne historie
  • Oscarowy weekend w Zamku
  • Salon ilustratorów w CK Zamek
  • Metro w Arenie
  • Niedziela z Albertem