Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Jak bardzo szkoły korzystają z pieniędzy Unii Europejskiej, świadczy choćby przykład Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, gdzie dzięki wsparciu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 powstało nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego. Podobny projekt, choć na mniejszą skalę zrealizowano w Ostrowie Wlkp.

Ale oświata zmienia się w całym regionie, bo nadzorujące szkoły samorządy dostrzegają szansę, jaką daje unijne wsparcie. Inwestycje, choć mniejsze, realizowane są niemal w każdym z 35 wielkopolskich powiatów.

Centrum dla wszystkich mieszkańców

Miasto Września zdecydowało się na projekt, który wobec aktualnych problemów, takich jak np. susza w Wielkopolsce, jest bardzo potrzebny. Przy Szkole Podstawowej numer 6 powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej z pracownią i ogrodem. Samorząd na tę inwestycję pozyskał ponad 2,2 mln zł z WRPO 2014+, a cały koszt przedsięwzięcia to ok. 3 mln zł.

- To innowacyjny projekt, w którym chodzi przede wszystkim o zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. A dzięki samej inwestycji zyskają też kolejne miejsca, w których kreatywnie będzie można spędzać czas. Bo centrum będzie otwarte dla wszystkich – przekonuje Jan Krotoszyński, naczelnik Wydziału Inwestycyjno-Komunalnego Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni.

Co konkretnie powstanie? Na drugim piętrze skrzydła wschodniego szkoły znajdzie się klimatyzowana pracownia edukacji ekologicznej. Podzielona będzie na pięć stref: nauki, inżynierii, sztuki, technologii i matematyki. Znajdzie się tu przestrzeń doświadczalno-laboratoryjna do pracy różnymi metodami. Pracownia zostanie też wyposażona m.in. w tablety, laptopy, projektor multimedialny, drukarkę i skaner 3D. Będą też roboty edukacyjne, telewizor 4K oraz zestawy edukacyjne np. do nauki programowania.

Kilka stref w ogrodzie

Z kolei ogród edukacji ekologicznej powstanie w sąsiedztwie sali gimnastycznej i terenów rekreacyjnych szkoły. On, podobnie jak pracownia, podzielony zostanie na kilka stref tematycznych. Dzięki temu będzie można prowadzić zróżnicowane zajęcia dydaktyczne. Znajdzie się zatem strefa roślin pożytecznych dla owadów i łąk kwietnych, ogrodów tematycznych, wydm i borów sosnowych, wystaw przestrzennych i imprez okolicznościowych, a także recyklingu, relaksu oraz doświadczeń (np. energia i optyka). Dzieci przekonają się więc zarówno, jak pszczoły zbierają nektar na miód czy jak prawidłowo segregować śmieci. Zamontowany zostanie też terenowy model Układu Słonecznego, ekspozytor z układem okresowym pierwiastków, zegar słoneczny, a także zadaszenie z żagli przeciwsłonecznych. Będą stoły do uprawy roślin, kompostownik, tablica multimedialna, a także tablice i modele edukacyjne z mrowiskiem, kretowiskiem i hotelem dla owadów. W strefie doświadczeń znajdzie się kołyska Newtona, półkule Magellana, wir wodny i stacja meteorologiczna.

- Prace będą realizowane w 2021 r. Trwa postępowanie przetargowe – informuje Anna Walicht z Urzędu Miasta i Gminy.

Cały obiekt będzie w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Szklarnia będzie skomputeryzowana

Z kolei powiat kaliski zdobył unijne dofinansowanie z WRPO 2014+ na kolejne inwestycje w Zespole Szkół Ogrodniczych w Opatówku. Wcześniej udało się tu już sfinansować staże zawodowe dla uczniów i nauczycieli, oddano też do użytku nowoczesne warsztaty. Teraz powstanie szklarnia dydaktyczna oraz plac manewrowy, który w przypadku szkoły ogrodniczej jest bardzo ważny. Odpowiedni dokument do prowadzenia różnego rodzaju pojazdów jest w tej branży kluczowy. Chodzi np. o ciągniki czy koparki.

- Plac manewrowy będzie więc dla kształcenia zawodowego uczniów w kategorii B, T i C - tłumaczy Mieczysław Łuczak, Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

Natomiast w podzielonej na cztery kwatery szklarni, młodzież poprowadzi z nauczycielami różne produkcje roślinno-warzywne.

- Szklarnia będzie bardzo nowoczesna i w pełni skomputeryzowana. Pozwoli na naukę nowoczesnego i ekologicznego ogrodnictwa. Myślę, że to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów dydaktycznych w Polsce – przekonuje Mieczysław Łuczak.

Nic dziwnego, że samorządowcy zwracają na ten fakt uwagę. Bo do tej pory uczniowie mieli zajęcia praktyczne w czterech szklarniach, które powstały razem ze szkołą w latach 70. Dzisiaj nie spełniają już podstawowych wymogów i odbiegają od standardów większości gospodarstw. A dzięki nowemu obiektowi uczniowie będą uczyć się tego, co dzisiaj jest standardem w nowoczesnym ogrodnictwie, będzie też szansa na eksperymenty.

Szkoła w Opatówku spełnia ważną rolę w edukacji, bo w południowo-wschodniej Wielkopolsce ogrodnictwo szklarniowe to podstawa produkcji. W regionie kaliskim jest więcej nowoczesnych szklarni niż w całej Federacji Rosyjskiej. Inwestycja ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku. Jej wartość to 2,8 mln zł, z czego 2 mln zł to wsparcie z WRPO 2014+.

Szansa na ścieżki rowerowe

Do końca września samorządy z terenu Metropolii Poznań mogą zgłaszać projekty związane z infrastrukturą rowerową.

Chodzi m.in. o projekty związane z budową lub modernizacją dróg dla rowerów albo budową parkingów czy kładek rowerowych. W grę wchodzą także systemy rowerów miejskich, a także nowe pasy ruchu dla rowerów czy parkingi B&R (bike and ride). Można także ubiegać się o dofinansowanie oświetlenia dróg rowerowych czy budowę elementów zarządzania i organizacji ruchu (np. elektroniczne tablice informacyjne). Za unijne pieniądze można także przygotować kampanię informacyjną i promocyjną dotyczącą transportu publicznego, rowerowego i pieszego.

Do podziału jest 4,3 mln zł, a wnioski można składać do Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Podobny konkurs organizowany jest dla Obszaru Strategicznej Interwencji regionu gnieźnieńskiego, konińskiego, leszczyńskiego i pilskiego (12 mln zł) oraz dla pozostałych samorządów w całej Wielkopolsce. (30 mln zł). Więcej informacji na www.wrpo.wielkopolskie.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.