Kilkadziesiąt różnych propozycji zgłosili czytelnicy "Wyborczej" do naszego plebiscytu "Szukamy złotych gwiazd". To projekty, które w ciągu 18 lat zostały zrealizowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Oto 12 tych, które powtarzały się najczęściej. Zapraszamy do głosowania!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Plebiscyt „Szukamy złotych gwiazd"

Dwa tygodnie temu z okazji 18. rocznicy naszej obecności w Unii Europejskiej zachęciliśmy czytelników „Wyborczej" oraz wszystkich mieszkańców regionu, by wybrać najważniejsze inwestycje, inicjatywy albo działania zrealizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych. Nie ograniczaliśmy się żadnymi terminami realizacji ani nakładem finansowym. Od samego początku liczyło się tylko to, co w tej chwili Wielkopolanie oceniają najlepiej.

Małe i duże projekty zgłoszone do plebiscytu

Zgłoszono kilkadziesiąt propozycji. Były wśród nich zarówno te największe za kilka miliardów (droga ekspresowa S5) lub kilkaset milionów złotych (np. modernizacja linii kolejowej z Poznania do Piły), jak i te mniejsze, które zmieniły wygląd małych miejscowości (np. drogi rowerowe koło Obornik czy Trzcianki).

Zgłaszano zarówno propozycje z dużych miast (nowe linie tramwajowe w Poznaniu albo zakup autobusów w Pile), jak i małych gmin. W tym drugim przypadku dość często powtarzały się różne programy rewitalizacyjne (Chodzież, Wieleń czy Czempiń i Krobia). One są dowodem na to, że wielu mieszkańców docenia to, jak zmieniają się wielkopolskie miasteczka. Wśród powtarzających się propozycji były też małe, ale klimatyczne Kina za Rogiem, które otwarto w kilkudziesięciu gminach w województwie.

Dużo zgłoszeń dotyczyło również szeroko pojętych programów profilaktyki zdrowotnej. Kobiety dziękowały m.in. za możliwość szybkich badań mammograficznych albo cytologii. Widać też, że w czasach pandemii szukamy pomocy psychiatrycznej. Takich centrów zdrowia psychicznego powinno być w Wielkopolsce o wiele więcej. Większość z wymienionych wyżej propozycji znalazła się w finałowej „dwunastce", choć niektóre projekty postanowiliśmy połączyć. Np. jeśli wyremontowano kilka domów kultury albo szpitali, to są one w jednej pozycji.

Szpital niech jeszcze poczeka

Kilka głosów dotyczyło nowego szpitala dziecięcego w Poznaniu. Jednak otwarcie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka planowane jest dopiero na wiosnę tego roku. Na razie jeszcze pacjentom nie służy, dlatego nie znalazło się na ostatecznej liście. Co nie znaczy, że nie doceniamy tego, jak wielkie znaczenie ma ta inwestycja dla całego regionu. Na siedmiu piętrach o łącznej powierzchni użytkowej 30 tys. m kw. znajdzie się 2 tys. pomieszczeń. Łącznie przeniesie się tutaj dziewięć oddziałów z budynków przy ul. Krysiewicza, Nowowiejskiego, Spornej oraz Oddziału Rehabilitacji w Kiekrzu.

Pojedyncze głosy dotyczyły również małych projektów kilku wielkopolskich firm. Trudno było jednak wyróżniać jedną z nich, dlatego te projekty przybliżymy przy innej okazji. A na razie zachęcamy do wybrania jednej z 12 propozycji. Głosowanie trwa do 6 marca, wyniki podamy 17 marca podczas uroczystości transmitowanej online na Wyborcza.pl. 

Budowa drogi ekspresowej S5

Nowa droga S5 z Poznania do Radomicka
Nowa droga S5 z Poznania do Radomicka  GDDKiA

Ok. 160 km nowej, dwupasmowej drogi od granicy z woj. kujawsko-pomorskim aż po Dolny Śląsk. W tym jest m.in. wschodnia obwodnica Poznania, a także obejścia Gniezna, Kościana, Leszna i Rawicza. Inwestycja zakończona w grudniu 2019 r. Całkowity koszt to ok. 5,5 mld zł, z czego 80 proc. to wsparcie Unii.

Remont linii kolejowej z Poznania do Piły oraz nowy tabor kolejowy

Pociągi Elf kursujące w Kolejach Wielkopolskich
Pociągi Elf kursujące w Kolejach Wielkopolskich  Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

W 2019 r. zakończył się remont linii kolejowej z Poznania przez Oborniki, Rogoźno Wlkp. i Chodzież. Całość kosztowała 615 mln zł, z czego 423 mln zł to dofinansowanie z Brukseli. Dzięki temu pociągi z Poznania do Piły jadą średnio 1 godz. i 20 min, prawie o trzy kwadranse szybciej niż przedtem. Wyremontowano także linie kolejowe z Poznania do Wągrowca i Wolsztyna. Kupiono spalinowe szynobusy i elektryczne Elfy, które jeżdżą w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Nowe linie tramwajowe w Poznaniu

Przystanek Dworzec Zachodni na nowo wybudowanym odcinku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.
Przystanek Dworzec Zachodni na nowo wybudowanym odcinku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.   Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

W Poznaniu dzięki unijnemu wsparciu wybudowano kilka nowych linii tramwajowych. W 2007 r. pojechaliśmy po raz pierwszy przez most św. Rocha. Pięć lat później otwarto linię na Franowo, gdzie MPK wybudowało nowoczesną zajezdnię. W 2012 r. przedłużono także Pestkę do Dworca Zachodniego. Dodajmy też, że kończy się budowa tramwaju na Naramowice.

Trasy rowerowe w Wielkopolsce

Wartostrada w Poznaniu
Wartostrada w Poznaniu  Fot. Piotr Skornicki / Agencja Wyborcza.pl

W ciągu 18 lat powstały liczne trasy rowerowe w całym województwie. Inwestowały duże miasta, jak np. Poznań, gdzie jest Wartostrada. Ale na budowę ścieżek stawiały także gminy, które chcą przyciągnąć turystów. Jedną z najpopularniejszych jest droga rowerowa po śladzie dawnej linii kolejowej z Obornik do Stobnicy.

Małe kina społecznościowe w miastach i gminach

Nowe  Kino za Rogiem w Trzciance ma 21 miejsc
Nowe Kino za Rogiem w Trzciance ma 21 miejsc  Jerzy Hippmann / Kino za Rogiem w Trzciance

W dużych miastach kinomani mają do wyboru wielkie multipleksy, ale w mniejszych gminach był problem. Dlatego Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich wpadło na pomysł, żeby i w naszym regionie otwierać Kina za Rogiem. Małe, ale nowoczesne i w pełni profesjonalne sale, przyjęły się już w ponad 30 miejscowościach w całym województwie.

Budowa Centrum Kształcenia Zawodowego w Swarzędzu

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu od 12 lat uczy się zawodu w Volkswagen Poznań
Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu od 12 lat uczy się zawodu w Volkswagen Poznań  MATERIAŁY PRASOWE

Wybudowana od podstaw nowa siedziba Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Swarzędzu jest dziś jedną z najnowocześniejszych placówek branżowych w Polsce. Jest tu m.in. 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu, stacja obsługi diagnostycznej z garażem oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służy nauce zawodu w klasach o takim właśnie profilu. Szkoła współpracuje m.in. z Volkswagenem i Solarisem. W szkoły branżowe inwestował także m.in. powiat ostrowski.

Remonty oddziałów szpitalnych

Nowe skrzydło szpitala w Rawiczu powstało dzięki wsparciu z WRPO 2014+
Nowe skrzydło szpitala w Rawiczu powstało dzięki wsparciu z WRPO 2014+  Szpital Powiatowy w Rawiczu

O tym, jak bardzo niedoinwestowana jest służba zdrowia, wiemy wszyscy. Dlatego sporo za unijne pieniądze zrobiły także wielkopolskie szpitale. Tylko w jednym 2018 r. dofinansowanie na łączną kwotę ok. 120 mln zł uzyskało 27 lecznic z całego regionu, np. w Poznaniu, Koninie, Kaliszu, Rawiczu, Ostrowie Wlkp. czy Krotoszynie.

Centra Zdrowia Psychicznego

Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu HCP w Poznaniu już skorzystało z funduszy z UE
Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu HCP w Poznaniu już skorzystało z funduszy z UE  PIOTR SKÓRNICKI

Pandemia jeszcze bardziej uświadomiła nam, jak wielkim problemem są choroby psychiczne i jak duża liczba mieszkańców regionu potrzebuje specjalistycznej pomocy. Dlatego w kilku miastach utworzono centra zdrowia psychicznego. Tak jest m.in. w Poznaniu, Obornikach i Swarzędzu, gdzie zarówno dzieci, jak i młodzież oraz dorośli mogą liczyć na wsparcie psychologów i psychiatrów. Chętnych jest więcej niż miejsc.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020

Sala cyfrowej szkoły
Sala cyfrowej szkoły  ODN

Czteroletni projekt „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020" obejmuje łącznie 600 szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych z całej Wielkopolski. Dzieci i młodzież na zajęciach pozalekcyjnych poznają nowe techniki przy wykorzystaniu tabletów, laptopów, a także aparatów fotograficznych, kamer i innych sprzętów IT. Korzystają przy tym z nowoczesnych programów i aplikacji internetowych. Wszystko trafia do szkół za darmo.

Zdrowotne programy profilaktyczne w całym regionie

Ośrodek OPEN w Poznaniu prowadzi badania mammograficzne i cytologiczne dla kobiet po 50. roku życia
Ośrodek OPEN w Poznaniu prowadzi badania mammograficzne i cytologiczne dla kobiet po 50. roku życia  PIOTR SKÓRNICKI

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w całym regionie organizowane są badania profilaktyczne, które mają wpłynąć na poprawę zdrowia mieszkańców Wielkopolski. Jest to m.in. mammografia i cytologia dla kobiet (np. ośrodek OPEN w Poznaniu), turnusy rehabilitacyjne (np. Rehat w Wągrowcu) czy pomoc dla osób po udarze (szpital im. Degi). Z badań w ciągu 18 lat skorzystało kilkanaście tysięcy osób.

Rewitalizacje miast i gmin w Wielkopolsce

Rzeźba drzewa na placu w Wieleniu, w Wielkopolsce
Rzeźba drzewa na placu w Wieleniu, w Wielkopolsce  Honorata Kostro

Rewitalizacja to nie tylko same remonty dróg czy rynków w centrach miast i gmin, ale także zaangażowanie w przedsięwzięcia samych mieszkańców. To oni podczas konsultacji składali swoje propozycje, co chcieliby zmienić w swojej okolicy. Takie projekty prowadziło wiele samorządów w całym regionie, m.in. Poznań (Śródka), Piła, Krobia, Rawicz, Wieleń, Czempiń, Chodzież czy Ostrów Wlkp.

Modernizacje centrów kultury

Zmodernizowany Dom Kultury Oskard w Koninie
Zmodernizowany Dom Kultury Oskard w Koninie  UMWW

Wiele miast postawiło także na kulturę. Dzięki unijnemu wsparciu wyremontowano wiele domów kultury, których standard jest dziś tak wysoki, że bez problemu mogą zapraszać największe gwiazdy. Tak się stało m.in. w Centrum Kultury Oskard w Koninie czy Regionalnym Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile i w małej Krobi.

embed
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem