Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Powszechnie wiadomo, że Poznań leży na drodze Koziołka Matołka do Pacanowa, dlatego w tym roku to właśnie on zawita na alekinowej Gali. Organizatorzy postanowili, że na honorową nagrodę tegorocznej odsłony wydarzenia zasługuje ponadczasowy bohater polskiego filmu animowanego dla najmłodszych widzów zrealizowanego w 1960 roku na podstawie historii napisanej niemalże 30 lat wcześniej przez Kornela Makuszyńskiego. Wręczeniu statuetki Platynowych Koziołków 2019 towarzyszyć będzie sam nagrodzony, prezentując niezapomniane akrobacje z serialu zrealizowanego w 1969 roku. Wspólnie na dużym ekranie obejrzymy „Konkurs śpiewu”, „Wesołą dżunglę” oraz „Gwiazdora filmowego”; wszystkie zaprezentowane epizody urozmaicone będą muzyką graną na żywo. 

Pierwszy dzień dla najmłodszych (6-9 lat)

Niedługo po oficjalnym otwarciu festiwalu, najmłodsza część widowni (6-9 lat) będzie mogła zagłębić się w światowej kinematografii. O godz. 14 w Multikinie 51 odbędzie się projekcja norweskiej produkcji „Kacper i Emma szukają skarbu” w reż. Arne Lindtner Naess. Film opowiada o historii dwojga przyjaciół – Kacpra i Emmy, którzy przyjeżdżają na wakacje do dziadka dziewczynki. Jest to niezwykła historia o przyjaźni, tradycji i określaniu własnej tożsamości.

 

O godz. 14 widzom w wieku 6-10 lat zaprezentowany zostanie kanadyjski film animowany w reż. Benoit Godbout „Szybcy i śnieżni”. Twórcy w przystępny sposób łączą zasady fair play, rywalizację i zdolność przebaczania w animacji opowiadającej o dorocznym wyścigu saneczkowym. Czy pomysłowemu Frankiemu uda się pokonać Zaka, dla którego nieprzestrzeganie zasad to najlepsza droga do zwycięstwa?

Kolejną tego dnia produkcją przeznaczona dla najmłodszego grona odbiorców są zebrane w 45-minutowy seans filmy krótkometrażowe pochodzące ze Słowacji, Czech oraz Polski. „Tajemnica świątecznego światełka i inne krótkie filmy” to historie pełne ciepła, miłości i bożonarodzeniowej atmosfery. Twórcy zabiorą nas nie tylko na wyprawę do wyimaginowanego świata animacji, ale także w podróż w czasie, bowiem dzieła te powstawały na przestrzeni lat 1973-2018.

Filmowa niedziela dla dzieci 9-12 lat

Pierwszy seans dla młodzieży odbędzie się o godz. 14. Szwedzka produkcja „Sune przeciw Sune” w reżyserii Jona Holmberga, przeznaczona dla widzów w przedziale 9-11 lat, opowiada o dojrzewaniu i rywalizacji. Kiedy do szkoły Sune zapisuje się nowy uczeń noszący to samo imię, bohater nazwany zostaje „Sune Drugim”. Odsunięty na dalszy plan, postanawia zawalczyć o pozycję w klasie i podobającą się mu dziewczynę. Film opowiada o akceptacji siebie i rywalizacji, które są nierozłączne z okresem dojrzewania.

„Mój dziadek jest kosmitą” (10-12 lat) to europejskie dzieło. Historia opowiada o nastoletniej Unie, która odkrywa, że jej porwany dziadek to przybyły na Ziemię trzydzieści lat temu kosmita. Kiedy zdaje sobie z tego sprawę, zauważa dziwne powiązania pomiędzy tym faktem a jej codziennym z życiem. Jest to poruszająca, opowiadająca o relacji międzypokoleniowej oraz akceptacji historia, która nawet dorosłe osoby ujmie wszechstronnością i nieszablonowym podejściem do problemów dzisiejszego społeczeństwa.

Niemiecka produkcja „Rocca zmienia świat” (9-11 lat) to nie pierwszy film Katji Benrath. Tym razem reżyserka pokazała historię lokalnej jedenastoletniej bohaterki, która pomaga bezdomnym i rozprawia się ze szkolnymi tyranami. Film porusza temat odwagi, kształtowania charakteru i bycia częścią społeczeństwa.

Weteran? Na Ale Kino! to dzieciaki 14+ lat

Niemiecko-francuska kolaboracja „Drogi” w reż. Sebastiena Schippera reprezentuje czyste kino drogi, jak sama nazwa wskazuje. Opowiada on historię młodego, buntowniczego Brytyjczyka, który „pożycza” camper ojczyma i udaje się w podróż, by odnaleźć biologicznego ojca. To pasjonujące dzieło w nietuzinkowy sposób opowiada o życiu uchodźcy i trudach z nim związanych, a także mówi o nierozerwalnej relacji ojciec-syn. Pokaz filmu odbędzie się o godz. 18 w Multikinie 51.

„Głupie, młode serce” w reż. Selmy Vilhunen to obraz fińskiej produkcji. Opowiada historię dwojga młodocianych rodziców z różnych kręgów społecznych, którzy świadomie podjęli ryzyko zmagań z wychowaniem dziecka. Film jest zdobywcą Kryształowego Niedźwiedzia Jury Młodych podczas tegorocznego festiwalu Berlinale. Pokaz odbędzie się o godz. 18 w Multikinie 51.

 

Wieczory dla nastolatków

W „Żeby życie było szczęśliwsze” debiutujący twórcy przekazują historię zakochanych nastolatków, którzy z racji na przynależność do muzułmańskich kręgów kulturowych muszą utrzymać swoją relację w tajemnicy. Sytuacja komplikuje się, gdy bohater dowiaduje się, z kim zeswatali go rodzice. Pokaz odbędzie się o godz. 18 w Multikinie 51.

O godz. 20 dzięki jednemu z ostatnich pokazów niedzielnych będzie można zagłębić się w polską kinematografię dzięki Małgorzacie Imielskiej – reżyserce filmu „Wszystko dla mojej matki”. Odkrywa ona przed widzem życie siedemnastoletniej Oli, która desperacko walczy ze światem. W poprawczaku próbując odzyskać cenną dla niej rzecz, angażuje się w działania sportowe. Wierzy, że dzięki osiągnięciom zostanie dostrzeżona przez matkę. Reżyserka unaocznia problemy młodzieży, która nie dostała miłości, choć na nią zasługiwała.

Film „Świetliki odleciały” porusza z kolei problem rosnącej urbanizacji i jej natarczywości. Pokazuje przeciwstawny do krajobrazów blokowisk sielski świat, do którego ucieka nastoletni Leo. Reżyser podejmuje się rozważenia problemu sensu oraz kierunku życia, miłości i oddziaływania cywilizacji na postrzeganie świata.

Również o godz. 20 wyświetlony zostanie szwedzki „Goliat” w reż. Petera Gronlunda. Ojciec Kimmy’ego zostaje skazany na karę więzienia. Narkotykowy półświatek liczy, że chłopak przejmie biznes po ojcu, ten jednak nie jest na to gotowy. Poruszająca historia o walce ze sobą i kształtowaniu wartości niejednokrotnie doprowadza widza do łez nie tylko ze smutku, ale także z bezradności i współczucia, jakim darzymy bohatera.

 

Bilety na Ale Kino! – gdzie je kupić?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet lub telefonicznie.

Program festiwalu dostępny jest na stronie alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin.

Seanse odbywają się w Multikinie 51, w Kinie Pałacowym lub na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.