Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poniedziałek projekcje festiwalowe odbywać się będą od godz. 9.30 do 19.30, towarzyszyć im będzie „Teatroteka Młodego Człowieka”, w ramach której na deskach Sceny Wspólnej zaprezentowany zostanie spektakl Magdaleny Małeckiej-Wippich oraz Maliny Prześlugi.

Filmy dla najmłodszych (6-9 lat)

Dzień otwiera projekcja zestawienia filmów krótkometrażowych „Duży Wilk i Mały Wilk i inne filmy animowane” wyprodukowanych w wielu krajach Europy. Hasłem, które łączy zgoła różne filmy, jest stwierdzenie, że dobrze łączyć z kimś świat.

Czesko-niemiecko-polski zestaw animowanych filmów krótkometrażowych „Wilcze ścieżki i inne filmy animowane” to seans złożony z najlepszych, zdaniem trzech zaprzyjaźnionych festiwali (Schingel, Zlin i Ale Kino!) filmów animowanych roku.

Filmy dla widzów 9-12 lat

Film „W pogoni za emu” Imogen Thomas to opowieść o więzi i miłości. Kiedy matka Gem umiera, dziewczynka przeżywa żałobę, próbując zaprzyjaźnić się ze zwierzęciem jej przodków - emu. Film wyświetlony zostanie o godz. 9.30.

Nowy duński film Poula Berga „Haker”, którego projekcja odbędzie się o godz. 9.30, opowiada historię młodego i niezwykle utalentowanego informatyka. Odkrywa on tajny algorytm, którego pożądają służby specjalne.

„Za daleko” w reż. Sarah Winkenstette to historia 11-letniego Bena, który przez kopalnię węgla musi zmienić dom, szkołę i drużynę piłkarską. Czy chłopiec odnajdzie się w nowym towarzystwie? Projekcja rozpocznie się o godz. 9.30.

'Za daleko' reż. Sarah Winkenstette'Za daleko' reż. Sarah Winkenstette materiały prasowe

Animowana produkcja Roze Stiebra „Jak słońce podróżowało po niebie” opowiada o dziecku Słońca i Księżyca. Kiedy pojawia się ono na świecie, nikt pośród zgiełku nie zauważa, że zostało porwane. W cieszącej oko animacji widz zastanowi się nad korelacją człowieka i natury, rozważy także kwestię przemiany wewnętrznej oraz odkrywania siebie.

Film Christiana Dyekjaera „Jak zostać Świętym Mikołajem” to historia córki duńskiego Świętego Mikołaja. Największym marzeniem dziewczynki jest objęcie posady ojca, jednak nie może tego zrobić, ponieważ... nie jest chłopcem.

Holenderski film Johana Timmersa „Kickbokserka” prezentowany o godz. 12 jest tegorocznym zdobywcą Europejskiej Nagrody Filmowej. Reżyser opowiada o nastolatce, która przytłoczona sytuacją rodzinną zapisuje się do klubu kickboksingowego, w którym niespodziewanie odnosi sukcesy.

 

Co dla weteranów (14+) w poniedziałek?

„Biegnąc w stronę nieba” w reż. Mirlana Abdykalykova to film o kirgiskim chłopcu, o którego rodzina nie potrafi się zatroszczyć; rodzice rozwodzą się, ojciec nadużywa alkoholu. Czy Jekshenowi uda się pokonać przeciwności losu?

Dzieło Iana Fitzgibbona „Śmierć superbohatera” pokazuje ciężką historię utalentowanego artystycznie Donalda, u którego zdiagnozowano raka. Pomimo stereotypów, nie zapada się w siebie, próbuje żyć na całość. Uwagę przyciąga błyskotliwa obsada – na ekranie zobaczymy bowiem Andy'ego Serkisa oraz Thomasa Broodie-Sangstera. Projekcja rozpocznie się w samo południe.

 

Projekcja „Tylko ja i ty i inne krótkie filmy” to seria trzech aktorskich krótkich metraży oraz jednego animowanego, wśród filmów nagrodzony na festiwalu Berlinale „Tylko ja i ty” w reżyserii Sandrine Brodeur-Desrosiers. Seans rozpoczyna się o godz.17.

„Miara człowieka” Jima Loacha to historia chłopca zmagającego się z otyłością. Podjęcie pracy u wymagającego doktora Kahna stanowi dla niego niespodziewaną furtkę. Projekcja rozpoczyna się o godz. 17.

 

„Życie bez Sary Amat” w reż. Laury Jou to poruszająca opowieść o miłości i zaufaniu. Kiedy Sara ukrywa się w pokoju chłopaka, ten podejmuje się spełniania jej potrzeb i próśb. Film jest ekranizacją popularnej katalońskiej książki Pepa Puiga.

Kanadyjska produkcja „Kolonia” w reż. Genevive Dulude-De Celles to historia dziewczyny, która czuje się zagubiona w nowej szkole. Film to zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale w sekcji Generation Kplus.

19.30 to moment startu filmów dla starszych widzów. „Dom kolibra” w reż. Bory Kim opowiada o dorastaniu nastoletniej Koreanki w Seulu lat 90. Film został nagrodzony tegorocznym Grand Prix Berlinale Generation 14plus.

 

Film „Niepamięć” to brazylijsko-francusko-katarska współpraca, w reż. Flávii Castro. Poruszająca i sentymentalna historia o odkrywaniu swoich korzeni i tęsknocie. Wychowana w Paryżu, zafascynowana muzyką i literaturą nastolatka nie wyobraża sobie powrotu do Brazylii – miejsca, którego praktycznie nie pamięta.

Natomiast „Obyś następnym razem umarła :-)” to węgierska produkcja, która opowiada o romansie uczennicy z nauczycielem. Z pozoru niegroźna relacja z czasem przeradza się w niebezpieczną dla dziewczyny sytuację.

Wydarzenia towarzyszące Ale Kino! w poniedziałek

O godz. 9.30 na deskach Sceny Wspólnej rozpocznie się nowe dla Ale Kino! Wydarzenie. Teatroteka Młodego Człowieka to cykl telewizyjnych spektakli dla dzieci zainicjowany i produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Gośćmi podczas wydarzenia będą: autorka tekstu Malina Prześluga oraz odpowiedzialna za choreografię Alisa Makarenko.

Ale Kino! – jak zdobyć bilety na festiwal?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet lub telefonicznie.

Program festiwalu dostępny jest na stronie alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin.

Seanse odbywają się w Multikinie 51, w Kinie Pałacowym lub na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.