Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najmłodsi (6-9 lat, projekcje przedpołudniowe)

Wszyscy najmłodsi kinomani na pewno opuszczą sale kinowe w pełni usatysfakcjonowani – wybór krótkich i pełnych metraży powinien zadowolić każdego!

„Nie boję się krokodyla i inne filmy animowane” to zbiór sześciu krótkometrażowych animacji o przyjaźni, więzi i oswajaniu strachu, bo przecież... czy warto nie bać się krokodyla?

O godz. 9.30 w Multikinie 51 odbędzie się projekcja norweskiej produkcji „Kacper i Emma szukają skarbu” w reż. Arne Lindtner Naess. Film opowiada historię dwojga przyjaciół – Kacpra i Emmy, którzy przyjeżdżają na wakacje do dziadka dziewczynki, co staje się szansą na budowanie przyjaźni i poszukiwanie swoich korzeni.

 

Filmy dla widzów 9-12 lat

Na starsze dzieci i nastolatków czekać będzie mnóstwo wydarzeń w godz. 9.30-12.

„Mój dziadek jest kosmitą” to europejskie dzieło, za kamerą natomiast stoją Marina Andree Skoporaz i Drazen Zarkovic. Historia opowiada o nastoletniej Unie, która odkrywa, że jej porwany dziadek jest kosmitą. Jest to opowiadająca o relacji międzypokoleniowej oraz akceptacji historia, która nawet dorosłe osoby ujmie wszechstronnością i nietypowym podejściem do problemów dzisiejszego społeczeństwa.

„Niezwykłe lato z Tess” w reż. Stevena Wouterlooda opowiada historię chłopca, który wybiera się na wakacje z rodzicami. Nie wszystko udaje się tak, jak Sam zaplanował. Film porusza temat samotności, wsparcia drugiego człowieka oraz przyjaźni.

 

Włosko-francuska produkcja „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” w reż. Lorenzo Mattotti to animacja opowiadająca o porwaniu Tonia – syna króla niedźwiedzi. Zrozpaczony ojciec rozpoczyna poszukiwania w krainie ludzi.

„Mój dziadek niedźwiedź i inne krótkie filmy” nagrodzony Grand Prix sekcji Generation Kplus podczas tegorocznego Berlinale to wspólny projekt sześciorga studentów paryskiej szkoły MoPa – Computer Graphics Animation School. Stanowi on zestaw różnych stylów animacji.

Film Liny Wang „Pierwsze pożegnanie” to opowieść o Isie – młodym mieszkańcu ubogiej wioski. Kiedy jego matka ma zostać wysłana do ośrodka opieki, chłopiec musi nauczyć się życia.

Szwedzka produkcja „Sune przeciw Sune” w reż. Jona Holmberga to humorystycznie opowiedziany obraz, którego bohaterem jest Sune. Kiedy do jego szkoły zapisuje się nowy uczeń noszący to samo imię, bohater nazwany zostaje „Sune Drugim”. Film opowiada o akceptacji siebie i rywalizacji, które są nierozłączne z okresem dojrzewania.

 

Film Tomasza Szafrańskiego „Władcy Przygód. Stąd do Oblivio” powinien zainteresować poznaniaków, ponieważ jego realizacja przebiegała także na terenie naszego miasta. Kiedy Franek i Izka budują samodzielnie maszynę latającą i po lądowaniu orientują się, że trafili do tajemniczego domu, nic nie może ich już zaskoczyć... a jednak. Przypadkiem sprowadzają do swojego wymiaru Eddiego z innego świata, na którego polują groźni Łowcy Głów.

„Binti” w reż. Frederike Migom to nietuzinkowa opowieść o przemianie wewnętrznej i odkrywaniu siebie. Nastoletnia Binti jest nielegalną imigrantką. Podczas pościgu znajduje schronienie w domku na drzewie. Czy uda jej się przetrwać? Niebawem do drzwi zapuka chłopiec…

Weterani (14+, projekcje popołudniowe i wieczorne)

We wtorek weterani Ale Kino! przy wyborze filmów powinni pamiętać, że tego dnia aż cztery projekcje są pokazami konkursowymi! Wśród nich znajdziemy filmy: „Unosząc się jak motyl”, „Głupie, młode serce”, „Bardzo gruby kot i inne krótkie filmy” oraz „Psychobitch”.

„Unosząc się jak motyl” Carmel Winters to poruszająca opowieść o Frances. Po tym, jak straciła matkę w bójce, a jej ojciec trafił do więzienia, dziewczyna postanawia rozwijać swój talent bokserski. Wielkim idolem dziewczyny jest Muhammad Ali, Frances chce być jak on. Czy ktoś będzie w stanie ją zatrzymać?

 

„Bardzo gruby kot i inne krótkie filmy” to zestaw sześciu krótkich metraży. Wśród nich znajdziemy m.in. niezwykłą irańską animację „Zjedzony”. Projekcja rozpocznie się o godz. 17.

„Głupie, młode serce” w reż. Selmy Vilhunen to obraz fińskiej produkcji. Opowiada historię dwojga młodocianych rodziców z różnych kręgów społecznych, którzy świadomie podjęli ryzyko zmagań z wychowaniem dziecka. Film jest zdobywcą Kryształowego Niedźwiedzia Jury Młodych podczas tegorocznego festiwalu Berlinale.

 

Moonika Siimets, autorka „Małej towarzyszki”, opowiada o walczącej na swój sposób ze stalinowskim terrorem małej Leelo. Ta estońska historia nie tylko porusza widza, ale także bardzo dobrze oddaje realia minionej epoki zimnej wojny.

Film Leonardo D’Agostini „Mistrz” to opowieść o młodym piłkarzu, który uczy się być sobą. Kiedy osiągnąwszy sukces, zaczyna trwonić pieniądze i balansować na granicy prawa, trener zatrudnia mu nauczyciela. Czy Christian podejmie walkę z własnymi słabościami?

Za tegoroczne dzieło „Młody Ahmed” bracia Dardenne zdobyli nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes za najlepszą reżyserię. W historii twórcy ujęli opowieść o młodym adepcie Koranu. Ahmed zamiast bawić się z rówieśnikami, woli wysłuchiwać nauk imama oraz zagłębiać się w lekturze. Do czego doprowadzi ślepe słuchanie nauki?

 

W „Psychobitch” Martina Lunda Markus i Frida są zupełnie różnymi nastolatkami. Pomimo tego wychowawczyni prosi ich, by wspólnie wykonali projekt szkolny. Czy uda im się porozumieć?

Film Salimy Sarah Glamine oraz Dimitra Lindera „Żeby życie było szczęśliwsze” to niecodzienna opowieść. Debiutujący twórcy przekazują historię zakochanych nastolatków, którzy z racji przynależności do muzułmańskich kręgów kulturowych muszą utrzymać swoją relację w tajemnicy, choć to niełatwe.

Wydarzenia towarzyszące Ale Kino!

Spektakl według sztuki Marty Guśniowskiej to dowcipna, momentami nostalgiczna opowieść o Gęsi, która szuka sensu życiu. Wydarzenie wykorzystuje różne środki przekazu. Rozpocznie się o godz. 9.30 na deskach Sceny Wspólnej. Projekt polega na przybliżeniu najmłodszej widowni koncepcji teatru telewizji. Nowa inicjatywa WFDiF to śmiałe wyzwanie producenckie i artystyczne mające na celu produkcję telewizyjnych spektakli dla dzieci na podstawie polskich tekstów współczesnych powstałych w XXI w.

Ale Kino! – Gdzie kupić bilety na seanse?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! Kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet (adres mailowy podany na stronie).

Program festiwalu dostępny jest na alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin.

Seanse odbywają się w Multikinie 51, Kinie Pałacowym lub na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.