Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Filmy dla widzów 9-12 lat

„Niesamowita szafa doktora Steina i inne krótkie filmy” to seans złożony z dwóch urokliwie wykonanych krótkometrażowych animacji oraz jednej produkcji aktorskiej. Są to pełne humoru, ciepła i niesamowitości opowieści z dreszczykiem emocji.

Animacja „Jak słońce podróżowało po niebie” w reżyserii Roze Stiebra opowiada o dziecku Słońca i Księżyca. Kiedy pojawia się ono na świecie, nikt pośród zgiełku nie zauważa, że zostało porwane. W cieszącej oko animacji widz zastanowi się nad korelacją człowieka i natury, rozważy także kwestię przemiany wewnętrznej oraz odkrywania siebie.

'Jak słońce podróżowało po niebie''Jak słońce podróżowało po niebie' Materiały prasowe

Film „W pogoni za emu” Imogen Thomas to opowieść o więzi i miłości. Kiedy matka Gem umiera, dziewczynka przeżywa żałobę, próbując zaprzyjaźnić się ze zwierzęciem jej przodków – emu.

Z kolei „Władcy Przygód. Stąd do Oblivio” w reż. Tomasza Szafrańskiego to film, na który poznaniacy szczególnie powinni zwrócić uwagę – był on bowiem współtworzony w Poznaniu! Kiedy Franek i Izka budują samodzielnie maszynę latającą i po lądowaniu orientują się, że trafili do tajemniczego domu, nic nie może ich już zaskoczyć... A jednak! Przypadkiem sprowadzają do swojego wymiaru Eddiego z innego świata, na którego polują groźni Łowcy Głów.

„Elsa i noc i inne krótkie filmy” podobnie jak inne zestawy filmów krótkiego metrażu wyświetlony zostanie w Kinie Pałacowym. Są to filmy z całego świata ukazujące rozważania o sprawach trudnych i nieuchwytnych.

„Cały świat Romy” w reż. Mischy Kamp, która w 2005 roku zdobyła na Ale Kino! Srebrne Koziołki to sentymentalna opowieść o rodzinie, starości i przemijaniu. Każdego dnia Roma spędza popołudnia w salonie fryzjerskim babci, czego jednak nie lubi. Pewnego razu z kasy znikają pieniądze. Czy ktoś je ukradł? „Cały świat Romy” zdążył już podbić serca widzów na całym świecie, ponadto scenarzystka i reżyserka są obecne na tegorocznej edycji festiwalu.

 

„Niezwykłe lato z Tess” w reż. Stevena Wouterlooda opowiada historię chłopca, który wybiera się na wakacje z rodzicami. Nie wszystko udaje się tak, jak Sam zaplanował. Film porusza temat samotności, wsparcia drugiego człowieka oraz przyjaźni.

Nowy film Poula Berga „Haker” opowiada historię młodego i niezwykle utalentowanego informatyka. Odkrywa on tajny algorytm, którego pożądają służby specjalne. Przez niespodziewane odkrycie zaczynają piętrzyć się przed nim problemy. Czy podoła zadaniu?

Niemiecka produkcja „Rocca zmienia świat” to nie pierwszy film Katji Benrath. Tym razem reżyserka pokazała historię lokalnej jedenastoletniej bohaterki, która pomaga bezdomnym i rozprawia się ze szkolnymi tyranami. Film porusza temat odwagi, kształtowania charakteru i bycia częścią społeczeństwa.

 

Weterani (14+, projekcje popołudniowe i wieczorne)

„Biegnąc w stronę nieba” Mirlana Abdykalykova to film o chłopcu, o którego rodzina nie potrafi się zatroszczyć. Czy Jekshenowi uda się pokonać przeciwności losu? Reżyser produkcji jest obecny na festiwalu i po seansie o godz. 17 odbędzie się rozmowa z nim. Widzowie będą mieli możliwość, by zadać kilka pytań oraz dowiedzieć się, jak powstawał film. Keith Behrman przyjechał na Ale Kino! z uznanym na festiwalu w Zlinie filmem „Giant Little Ones” opowiadającym historię dwóch członków szkolnej „elity”. Są popularni, przystojni, wysportowani. Wydawałoby się, że nic nie może zburzyć ich reputacji, jednak po zakrapianej alkoholem imprezie dzieje się coś niespodziewanego...

Kanadyjska produkcja „Kolonia”, laureat Kryształowego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Berlinale w sekcji Generation Kplus to film w reż. Genevieve Dulude-De Celles. To historia dziewczyny, która czuje się zagubiona w nowej szkole. Nie wie jeszcze, ile problemów przysporzy jej zawieranie nowych przyjaźni i szkolna integracja.

 

„Jestem tutaj i inne krótkie filmy” to zbiór niedługich opowieści z Europy i Afryki, które mówią, jak dostrzegać różnice, ale także i wspólne cechy. Projekcja – podobnie, jak inne seanse krótkometrażowe, odbędzie się w Kinie Pałacowym. 140-minutowy „Dom kolibra” w reż. Bory Kim opowiada o dorastaniu nastoletniej Koreanki w burzliwym Seulu lat 90. Film został nagrodzony tegorocznym Grand Prix Berlinale Generation 14plus.

„Niepamięć” czyli brazylijsko-francusko-katarska współpraca filmowa w reż. Flávii Castro to poruszająca i sentymentalna historia o odkrywaniu swoich korzeni i tęsknocie. Wychowana w Paryżu, zafascynowana muzyką i literaturą nastolatka nie wyobraża sobie powrotu do Brazylii – miejsca, którego praktycznie nie pamięta.

Film 'Niepamięć' w reżyserii Flávii CastroFilm 'Niepamięć' w reżyserii Flávii Castro materiały promocyjne

Film autorstwa Nory Fingscheidt „Błąd systemu”, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale, poruszy widzów realistyczną historią dramatu dziewięcioletniej Benni. Dziewczynka za wszelką cenę chce wrócić do mamy, jednak nie potrafi poradzić sobie z własnymi problemami.

Wydarzenia towarzyszące

Jako trzeci spektakl projektu Teatroteka, najmłodsza część widowni będzie miała okazję obejrzeć „Królewnę Logoreę i Niedźwiedzia”. Nawiązująca do tradycyjnej bajki, lecz napisana bardzo współczesnym i dowcipnym językiem historia o dziewczynce-królewnie, która z zazdrości o mającego się urodzić braciszka sięga po magiczne zaklęcie i zamienia go w niedźwiadka. Spektakl według sztuki Marii Wojtyszko. Pokaz rozpocznie się o godz. 9.30 na Scenie Wspólnej.

Ale Kino! – gdzie kupić bilety na seanse?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! Kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet (adres mailowy podany na stronie). Program festiwalu dostępny jest na alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin. Seanse odbywają się w Multikinie 51, Kinie Pałacowym lub na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.