Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczna edycja Festiwalu Ale Kino! już na półmetku. Wciąż można zobaczyć na nim bardzo interesujące filmy – co polecamy?

Co zobaczyć może młodzież w wieku 6-9 lat?

„Animacja, Trąbka, Pompka i Organy!” to niezwykłe widowisko filmowo-muzyczne, podczas którego na dużym ekranie zobaczymy cztery krótkometrażowe produkcje Poznańskiego Studia Filmów Animowanych z lat 1991-1994, dodatkowo oprawione w ścieżkę dźwiękową graną na żywo. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także prelekcja profesora Jacka Adamczaka dotycząca roli muzyki w filmie.

Tymczasem w Multikinie 51 do zobaczenia będzie „Lotte i zagubione smoki” – animowana estońska baśń o podróży Lotte i Roosi w poszukiwaniu śpiewającego smoka. Dzieło Heiki Ernitsa i Janno Poldmy to piękna historia o współpracy, empatii i przebaczaniu.

 

O godz. 9.30 zaprezentowany zostanie kanadyjski film animowany w reż. Benoit Godbout „Szybcy i śnieżni”. Twórcy w przystępny sposób łączą zasady fair play, rywalizację i zdolność przebaczania w animacji opowiadającej o dorocznym wyścigu saneczkowym. Czy pomysłowemu Frankiemu uda się pokonać Zaka, dla którego nieprzestrzeganie zasad to najlepsza droga do zwycięstwa?

Projekcje dla trochę starszych (9-12 lat)

„Binti” w reż. Frederike Migom to nietuzinkowa opowieść o przemianie wewnętrznej i odkrywaniu siebie. Nastoletnia Binti jest nielegalną imigrantką na trenie Belgii. Podczas pościgu znajduje schronienie w domku na drzewie. Czy uda jej się przetrwać? Niebawem do drzwi kryjówki zapuka chłopiec.

 

Estońska reżyserka Anu Aun na Ale Kino! przyjechała z filmem „Magiczne Święta Ewy”. To pełna ciepła i świątecznej atmosfery historia o dziewczynce, która na okres świąteczny trafia do gospodarstwa w samym środku tajemniczego lasu. O dziwo mieszkańcy farmy znają jej imię!

Film Liny Wang „Pierwsze pożegnanie”, zdobywca Grand Prix sekcji Generation Kplus podczas tegorocznego Berlinale, to opowieść o Isie – młodym mieszkańcu ubogiej wioski. Kiedy jego matka ma zostać wysłana do ośrodka opieki, chłopiec musi nauczyć się surowego samodzielnego życia.

 

„Za daleko” w reż. Sarah Winkenstette to historia 11-letniego Bena, który przez kopalnię węgla musi zmienić dom, szkołę i drużynę piłkarską. Czy młodzieniec odnajdzie się w nowym towarzystwie? Film nagrodzony został nagrodą specjalną 37. festiwalu Ale Kino! – Piłkarskimi Koziołkami.

Weterani, czyli co polecamy dla widzów 14+

„Miara człowieka” Jima Loacha to historia chłopca zmagającego się z otyłością. Podjęcie pracy u wymagającego doktora Kahna stanowi dla niego niespodziewaną furtkę.

Z kolei holenderski film Johana Timmersa „Kickbokserka”, tegoroczny zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej, to historia nastolatki, która przytłoczona sytuacją rodzinną zapisuje się do klubu kickboxingowego, gdzie niespodziewanie odnosi sukcesy.

 

„Rytuał i inne krótkie filmy” to siedem historii, siedem bohaterek i całe spektrum emocji. Podczas seansu zaprezentowane zostanie pięć opowieści aktorskich oraz dwie animacje. Niemiecko-francuska kolaboracja „Drogi” w reż. Sebastiena Schippera reprezentuje czyste kino drogi, jak sama nazwa wskazuje. Opowiada on historię młodego, buntowniczego Brytyjczyka, który „pożycza” camper ojczyma i udaje się w podróż, by odnaleźć biologicznego ojca.

O godz.17 rozpocznie się pokaz „Młodego Ahmeda” – najnowszego dzieła braci Dardenne, którzy w tym roku z festiwalu filmowego w Cannes wyjechali z nagrodą za najlepszą reżyserię. W historii twórcy ujęli opowieść o młodym adepcie Koranu. Ahmed zamiast bawić się z rówieśnikami woli wysłuchiwać nauk Imama oraz zagłębiać się w lekturze. Do czego doprowadzi zła interpretacja nauki?

 

Film „1982” będący zapisem wstrząsających wydarzeń wojny libańskiej w Bejrucie jest oparty na wspomnieniach reżysera, Oualida Mouanessa. Wissam ostatniego dnia szkoły zamierza wyznać miłość koleżance. Wreszcie dorósł do podjęcia tej ważnej decyzji, jednak tego samego dnia armia izraelska atakuje miasto.

Z kolei w norweskim filmie „Psychobitch” Martina Lunda, Markus i Frida są zupełnie różnymi nastolatkami. Pomimo tego wychowawczyni prosi ich, by wspólnie wykonali projekt szkolny. Czy uda im się znaleźć wspólny język?

Małgorzata Imielska, autorka „Wszystko dla mojej matki” odkrywa przed widzem życie siedemnastoletniej Oli, która desperacko walczy ze światem. W poprawczaku próbując odzyskać cenną dla niej rzecz, angażuje się w działania sportowe. Wierzy, że dzięki osiągnięciom zostanie dostrzeżona przez matkę.

Ostatnim czwartkowym pokazem będzie prezentowany także w niedzielę „Goliat” Petera Grönlunda. Ojciec Kimmy’ego zostaje skazany na karę więzienia. Narkotykowy półświatek liczy, że chłopak przejmie biznes po ojcu. Jest to poruszająca historia o walce ze sobą i kształtowaniu wartości.

 

Wydarzenia towarzyszące - co poza filmami?

„Wielka Przygoda z Filmem”- premierowa projekcja filmów zrealizowanych w ramach projektu edukacyjno-artystycznego, która towarzyszy Festiwalowi od 25 lat. Zajęcia organizowane w ramach wydarzenia umożliwiają młodzieży poznanie podstaw warsztatu, technik i sposobów realizacji filmu.

„Linfraviolet – Kinotaniec”- przeplatając taniec z animacją, artystki zabiorą nas w wyjątkową podróż. „Linfraviolet” to kreatywne, pomysłowe i radosne spotkanie ze sztuką dla całej rodziny.

Bilety na Ale Kino! – gdzie je zarezerwować?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet lub telefonicznie. Program festiwalu dostępny jest na stronie alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin. Seanse odbywają się w Multikinie 51, w Kinie Pałacowym i na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.