Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do końca festiwalu Ale Kino! zostały jeszcze trzy dni, wypełniona atrakcji. Czego możemy się spodziewać?

Projekcje dla najmłodszych (6-9 lat, rano)

Zebrane w 45-minutowy seans filmy krótkometrażowe pochodzące ze Słowacji, Czech oraz Polski „Tajemnica świątecznego światełka i inne krótkie filmy” to historie pełne ciepła, miłości i bożonarodzeniowej atmosfery. Twórcy zabiorą nas w podróż w czasie, bowiem dzieła te powstawały na przestrzeni lat 1973-2018. „Lotte i zagubione smoki” to animowana estońska baśń o podróży Lotte i Roosi w poszukiwaniu śpiewającego smoka. Dzieło Heiki Ernitsa i Janno Poldmy to piękna historia o współpracy, empatii i przebaczaniu. O godzinie 9.30 w Multikinie 51 odbędzie się projekcja norweskiej produkcji „Kacper i Emma szukają skarbu” w reżyserii Arne Lindtner Naess. Film opowiada historię przyjaźni i poszukiwaniu korzeni przez dwoje przyjaciół.

 

Co proponujemy dla młodzieży w wieku 9-12 lat?

„Cały świat Romy” w reżyserii Mischy Kamp, która w 2005 roku zdobyła na Ale Kino! Srebrne Koziołki, to sentymentalna opowieść o rodzinie, starości i przemijaniu. Film zdążył już podbić serca widzów na całym świecie, ponadto scenarzystka i reżyserka są obecne na tegorocznej edycji festiwalu. Każdego dnia Romy spędza popołudnia w salonie fryzjerskim babci, czego jednak nie lubi. Pewnego razu z kasy znikają pieniądze. Czy ktoś je ukradł?

 

Włosko-francuska produkcja „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” autorstwa Lorenzo Mattotti to animacja opowiadająca o porwaniu Tonio – syna króla niedźwiedzi. Zrozpaczony ojciec rozpoczyna ryzykowne poszukiwania w krainie ludzi.

„Lenno i skalary i inne krótkie filmy” to zestaw trzech dokumentalnych filmów krótkometrażowych połączonych z dyskusją. Opowiadają one historie trójki bohaterów; każdy z nich poszukuje w sobie siły, by przezwyciężyć własne problemy. Estońska reżyserka i producentka Anu Aun na Ale Kino! przyjechała z filmem „Magiczne Święta Ewy”. Jest to pełna ciepła i świątecznej atmosfery historia o dziewczynce, która na okres świąteczny trafia do gospodarstwa w samym środku tajemniczego lasu. O dziwo mieszkańcy farmy znają jej imię.

Nowy film duńskiego reżysera Poula Berga „Haker” opowiada za to historię młodego i niezwykle utalentowanego informatyka. Odkrywa on tajny algorytm, którego pożądają służby specjalne. Czy uda mu się osiągnąć cel? Dowiecie się już o godz. 12 w Multikinie 51!

Film Christiana Dyekjaera „Jak zostać Świętym Mikołajem” to historia córki duńskiego Świętego Mikołaja. Największym marzeniem dziewczynki jest objęcie posady ojca, jednak nie może tego zrobić, ponieważ... nie jest chłopcem.

 

Niemiecka produkcja „Rocca zmienia świat” to film Katji Benrath. Tym razem reżyserka pokazała historię lokalnej jedenastoletniej bohaterki, która pomaga bezdomnym i rozprawia się ze szkolnymi tyranami.

(Ale) kino dla starszych – 14+

„Unosząc się jak motyl” Carmel Winters to poruszająca opowieść o Frances. Po tym, jak straciła matkę w bójce, a jej ojciec trafił do więzienia, dziewczyna postanawia rozwijać swój talent bokserski. Marzy, by być jak jej idol – Muhammad Ali. Czy da radę przekuć nadzieję w motywację?

„Życie bez Sary Amat” Laury Jou to poruszająca opowieść o miłości i zaufaniu. Kiedy Sara ucieka z domu, zakochany w niej chłopak podejmuje się spełniania jej potrzeb. Film jest ekranizacją popularnej katalońskiej książki Pepa Puiga. Co ciekawe, prawdziwe życie bez Sary Amat rozpoczyna się dopiero wraz z końcem filmu. Moonika Siimets, autorka „Małej towarzyszki” opowiada o walczącej na swój sposób ze stalinowskim terrorem małej Leelo. Ta estońska historia nie tylko porusza widza, ale także bardzo dobrze oddaje realia minionej epoki zimnej wojny.

 

Dzieło Iana Fitzgibbona „Śmierć superbohatera” pokazuje ciężką historię utalentowanego artystycznie Donalda, u którego zdiagnozowano raka. Pomimo choroby – nie rezygnuje, próbuje żyć tak, by być szczęśliwym.

Na Ale Kino! dotarł również debiutujący na festiwalu w Toronto film „Giant Little Ones”, opowiadający historię dwóch członków szkolnej elity. Są popularni, przystojni, wysportowani. Wydawałoby się, że nic nie może zburzyć ich reputacji, jednak po zakrapianej alkoholem imprezie dzieje się coś niespodziewanego.

Film „Świetliki odleciały” pokazuje przeciwstawny do krajobrazów blokowisk sielski świat, do którego ucieka nastoletni Leo. Reżyser podejmuje się rozważenia problemu sensu oraz kierunku życia, miłości i oddziaływania cywilizacji na postrzeganie świata.

 

Z kolei film Nory Fingscheidt „Błąd systemu”, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale, poruszy widzów realistyczną historią dramatu dziewięcioletniej Benni. Dziewczynka za wszelką cenę chce wrócić do mamy, jednak nie potrafi poradzić sobie z własnymi problemami.

„Obyś następnym razem umarła :-)” to węgierska produkcja, która opowiada o romansie uczennicy z nauczycielem. Z pozoru niegroźna relacja z czasem przeradza się w niebezpieczną dla dziewczyny sytuację.

Bilety na Ale Kino! – gdzie je kupić?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet lub telefonicznie. Program festiwalu dostępny jest na stronie alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin. Seanse odbywają się w Multikinie 51, w Kinie Pałacowym lub na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.