Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

„Młody Ahmed”

„Młody Ahmed” autorstwa braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne to idealny film by nieco młodszym bądź też odciętym od realiów XXI w. subtelnie przekazać strach. Tytułowy młody Ahmed jak każdy człowiek szuka swojego miejsca, czegoś, co pozwoli mu pozostać w cieple grupy. Nieco nakierowany przez nieobecną już rodzinę wybiera mocną, stanowczą i radykalną religię – islam. Przez bardzo dużą potrzebę jestestwa jest podatny na fundamentalizm tak jak prawdziwy muzułmanin, a każde słowo imama jest traktowane jako jedyne i prawdziwe. Indoktrynacja chłopca prowadzi do niebezpiecznego planu, a co za tym idzie czynu. Ahmed chwyta za nóż i ze strachem w oczach i płytkim oddechem rzuca się na niewierną, krzycząc „Allah akbar!". Zapłatą za poświęcenie jest poprawczak. Chłopak milczy, matka lamentuje, sfrustrowana tłumaczeniami syna.

 

Podczas pokuty Ahmed musi wykonywać pracę na farmie. Doskonale tu widać zetknięcie z kolejną empatią w jego stronę i jak bardzo jego ściana przekonań wciąż stoi. Bo dla niego liczy się tylko bycie prawdziwym muzułmaninem, to Allahowi poświęca się prawie cały.

Tekst: Klaudyna Szymańska

„Unosząc się jak motyl”

Film długometrażowy irlandzkiej artystki Carmel Winters, który wygrał nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu w Cork i nagrodę FIPRESCI na międzynarodowym festiwalu w Toronto. Oprócz tego jest nominowany do Złotych Koziołków 2019. Opowiada historię 15-letniej Frances, dziewczyny kochającej boks, której ojciec nie chce, by rozwijała swój talent, ponieważ jego żona zginęła w wyniku jednej z jego bójek z sierżantem.

 

Szczerze mówiąc, po opisie nie byłam za bardzo zainteresowana filmem. Poszłam na niego tylko dlatego, że miało być nawiązanie do kultury irlandzkiej, którą uwielbiam. Jednak bardzo się zaskoczyłam, kiedy okazało się, że reżyserka pokazała, jaki wpływ miał kiedyś status społeczny, płeć i bogactwo na to, co było wolno, a czego nie. Poruszyła temat dyskryminacji, która kiedyś, a nawet czasem obecnie ma miejsce.

Świetnym kontrastem tego filmu jest „Billy Eliott” Stephena Daldry’ego, który przed projekcją filmu został wspomniany. Jeżeli ktoś to widział i się mu spodobało, to nie ma opcji, żeby nie polubił „Unosząc się jak motyl”.

Tekst: Zofia Golczak

„Giant Little Ones”

Przyjaciele od zawsze – Franky i Ballas. Prowadzą niesamowite życie popularnych nastolatków. Umawiają się z pięknymi dziewczynami, są w czołówce drużyny pływackiej. Czy coś może pójść nie tak? Pewnej nocy przyjaciele zbliżają się do siebie zbyt blisko. To zdarzenie zmienia ich życie o 180 stopni.

 

Niesamowicie aktualny obraz obecnego społeczeństwa i pełnej palety reakcji na relacje międzyludzkie. Film przedstawia sytuacje, które są na porządku dziennym, lecz nadal nie są w pełni akceptowane przez społeczeństwo.

Opowieść o życiu chłopaków pokazuje, jak różne oblicza mogą przedstawiać otaczający nas ludzie. Rodzina, najbliżsi przyjaciele, a nawet osoby z którymi jesteśmy w związku – zachowanie każdego z nich w ekstremalnej sytuacji może pokazać strony ich charakteru, których nigdy się nie spodziewaliśmy. Czy ich przyjaźń była wystarczająco silna, by przetrwać? Czy ich idealne życiorysy mogły ulec nagłej degradacji? Czy myśl o zachowaniu pozorów w społeczeństwie zablokuje relacje chłopaków?

Odpowiedzi na te pytanie odnajdziecie w piątek w Multikinie 51 o godz.19.30.

Tekst: Kuba Marcinkowski

„Niepamieć”

„Niepamięć” to debiut fabularny brazylijskiej dokumentalistki Flavii Castro.

Jest 1979 r. Joanne (Jeanne Boudier), nastoletnia buntowniczka, żyje w Paryżu z mamą, jej partnerem Luisem oraz dwoma przyrodnimi braćmi. Amnestia ogłoszona w Brazylii skłania rodzinę do powrotu do ich rodzinnego kraju. Nastolatka bardzo nie chce wyjeżdżać, więc niszczy paszport i spuszcza go w toalecie. Nie powstrzymuje to jednak podjętej przez bliskich decyzji. W nowym środowisku dziewczynie pomaga przetrwać literatura, rockowa muzyka The Doors, a także spotkanie pierwszej miłości. Wszystko to ma wpływ na zbuntowaną osobowość dziewczyny. Największym jednak czynnikiem kształtującym „Jojo” są wspomnienia. Brazylia wskrzesza w jej pamięci niepokojące obrazy z przeszłości. Nękana przez nie próbuje dojść prawdy o zaginionym ojcu, będącym wcześniej działaczem politycznym. Pomaga jej w tym równie zbuntowana, zasługująca na uznanie babcia (Eliane Giardini). Nie prowadzi to jednak daleko. Napięta sytuacja polityczna, choć jest tłem wydarzeń, wciąż odgrywa istotną rolę w tej rodzinie.

Film 'Niepamięć' w reżyserii Flávii CastroFilm 'Niepamięć' w reżyserii Flávii Castro materiały promocyjne

Nie sposób przydzielić tego filmu do jednej kategorii. Flavia Castro jest dokumentalistką, co wyraźnie wpływa na budowę filmu. Brak wyraźnie zarysowanej fabuły i wolne tempo wydarzeń może sprawiać trudności w oglądaniu, ale nie przeszkadza to w samym odbiorze filmu. Daje to miejsce na własne obserwacje i poznanie postaci z całkiem interesującej perspektywy. Swobodne dialogi, niestarannie, za to wrażliwie śpiewane przez bohaterów piosenki, jak i pełne naturalności kadry są w pełni satysfakcjonujące dla widza.

Tekst: Agnieszka Fink

„Kickbokserka”

Kiedy rodzice się rozwodzą, ten fakt odbija się na dzieciach. Większość kłótni odbywa się przy nich i zazwyczaj dotyczą one również ich. Leci jak lawina. Sprawy w sądzie i własne, małe sądy w domu. Z kim wolicie zostać? A raczej – z kim powinniście zostać? Oczywiście nikt nie czeka na odpowiedź dziecka. Rodzice udowadniają to sobie nawzajem. Wytykają najmniejsze błędy wychowawcze. Natomiast dzieci na przekór nim, naprzeciw całemu światu zaczynają się buntować. Żeby zwrócić na siebie uwagę, wyładować złość albo żeby uciec od całego tego zamieszania.

 

Dwunastoletnia Bo nie stanowi tutaj wyjątku. Na głowie ma nie tylko rozwodzących się rodziców. Jest i brat, który – choć starszy – nie jest typem opiekuna. To on potrzebuje opieki, a Bo czuje się za niego bardzo odpowiedzialna. W dziewczynce buzują emocje i nie sposób się jej dziwić. Liczenie do dziesięciu i głębokie oddechy nie do końca pomagają. Złość w końcu ucieka, między szóstym a siódmym, a czasem już przy trzecim wydechu. I nagle na scenę wkracza nowa sąsiadka Joy, jak anioł z niebios wprowadzając Bo w świat kickboxingu. Bo gdzie najlepiej wyładować całą złość gromadzącą się w ciele jak nie na ringu?

Początki oczywiście nie są łatwe. Treningi są ciężkie i męczące, ale dają niesamowitą satysfakcję. A po jakimś czasie oczekiwane efekty. Tak się przynajmniej wydaje, bo choć formę dziewczyna ma niezłą, wciąż nie opanowała jeszcze najważniejszej lekcji. Bohaterka całe życie ma wpajane, że musi myśleć głową, a ona myśli szybko, brzuchem. Okazuje się jednak, że zarówno w walce, jak i w prawdziwym życiu liczy się równowaga – i głowa, i brzuch.

Film przekazuje ważne lekcje życiowe, przeplatając to scenami treningów i pojedynków na ringu. Uczy, że nie mamy kontroli nad całym światem, a jedynie nad sobą i swoimi emocjami.

Tekst: Marta Sarbak

„Binti”

Mała Binti to bez wątpienia tryskający wulkan energii. Marzy o tym, żeby zostać sławną blogerką. Razem ze swoim ojcem przed laty opuściła swoje rodzinne Kongo, aby w Belgii móc zaznać normalnego życia. Jednak czy w dzisiejszych realiach jest to możliwe? Z pewnością nie jest to łatwe, gdy na każdym kroku mogą pojawić się funkcjonariusze policji, którzy tylko czekają na to, aby odesłać imigrantów bez papierów z powrotem do Afryki. Jednak na drodze tej dwójki pojawiają się szczególne osoby, które dołożą wszelkich starań, aby im pomóc. Jest to przede wszystkim mały Elias – założyciel klubu ratującego okapi. Gdy razem z Binti wprowadzą swoje szalone pomysły w życie, wtedy naprawdę robi się ciekawie. Oglądając ich przygody, zdecydowanie nie można się nudzić.

 

Film autorstwa Frederike Migom to opowieść skupiająca się na bardzo aktualnym obecnie problemie – kwestii imigrantów przebywających na terenie państw Europy. Jest to historia pełna wzruszeń, śmiechu, zaskakujących zwrotów akcji. Ten i inne ciekawe propozycje – zarówno dla młodszych widzów, jak i dla starszych – znajdziecie podczas Festiwalu Ale Kino!, który trwa jeszcze do niedzieli.

Tekst: Sara Gronek

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.