Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzieci 3-5 lat - najstarsze filmy dla najmłodszej publiczności

W sobotę i niedzielę organizatorzy zapraszają najnajmłodszych widzów na pokazy filmów Jadwigi Kędzierzawskiej, absolwentki Wydziału Reżyserii PWSTiF. Dzieciom oraz ich bliskim podczas oglądania towarzyszyć będzie Dana Chmielewska, która tanecznie nada jeszcze więcej barw. Wszystko odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej sali kinowej z oprawą scenograficzną Macieja Bohdanowicza.

Weekend filmowy dla dzieci 6-9 lat

„Nie boję się krokodyla i inne filmy animowane” to zbiór sześciu krótkometrażowych animacji o przyjaźni, więzi i oswajaniu strachu, bo przecież... czy warto nie bać się krokodyla? Projekcja rozpocznie się w Multikinie 51 w sobotę o godz. 11.

Zestawienie filmów krótkiego metrażu „Duży wilk i mały wilk i inne filmy animowane”, wyprodukowanych w wielu krajach Europy, to dzieła, które łączy hasło, że dobrze łączyć z kimś świat. „Tajemnica świątecznego światełka i inne krótkie filmy” to historie pełne ciepła, miłości i bożonarodzeniowej atmosfery. Twórcy zabiorą nas w podróż w czasie, bowiem dzieła te powstawały na przestrzeni lat 1973-2018.

Film 'Tajemnica świątecznego światełka' na Festiwalu Ale Kino! w PoznaniuFilm 'Tajemnica świątecznego światełka' na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu materiały prasowe

Czesko-niemiecko-polski zestaw animowanych filmów krótkometrażowych „Wilcze ścieżki i inne filmy animowane” to seans złożony z najlepszych, zdaniem trzech zaprzyjaźnionych festiwali (Schingel, Zlin i Ale Kino!) filmów animowanych roku. „Magiczne święta Ewy” w reżyserii Estonki Anu Aun jest pełną ciepła i świątecznej atmosfery historią o dziewczynce, która na okres świąteczny trafia do gospodarstwa w samym środku tajemniczego lasu. Czy odnajdzie się w nowym towarzystwie?

Ale Kino! na weekend dla trochę starszych – 9-12 lat

Film Christiana Dyekjaera „Jak zostać Świętym Mikołajem” to historia córki duńskiego Świętego Mikołaja. Największym marzeniem dziewczynki jest objęcie posady ojca, jednak nie może tego zrobić, ponieważ... nie jest chłopcem. Czy uda się jej spełnić największe marzenie?

 

Ale weterani! Filmy dla widzów 14+

W „Psychobitch” Martina Lunda, Markus i Frida są zupełnie różnymi nastolatkami. Pomimo tego wychowawczyni prosi ich, by wspólnie wykonali projekt szkolny. Czy uda im się znaleźć wspólny język?

Film Leonardo D’Agostini „Mistrz” to opowieść o młodym piłkarzu, który uczy się być sobą. Kiedy osiągnąwszy sukces, zaczyna trwonić pieniądze i balansować na granicy prawa, trener zatrudnia mu nauczyciela. Czy Christian podejmie walkę z własnymi słabościami?

„1982” będący zapisem wstrząsających wydarzeń wojny libańskiej w Bejrucie jest oparty na wspomnieniach reżysera – Oualida Mouanessa. Wissam ostatniego dnia szkoły zamierza wyznać miłość koleżance. Wreszcie dorósł do podjęcia tej ważnej decyzji, jednak tego samego dnia armia izraelska atakuje miasto.

 

Co jeszcze w weekend na Ale Kino!?

Prócz seansów kinowych warto zapoznać się z projektem „Linfraviolet – Kinotaniec” przeplatającym taniec z animacją. „Linfraviolet” to kreatywne, pomysłowe i radosne spotkanie ze sztuką dla całej rodziny.

O godz. 18 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbędzie się gala zamknięcia – prezentacja laureatów i zakończenie festiwalu, które uświetni muzyka z filmów Stanisława Jędryki w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, a wciąż dostępne bilety kosztują jedynie 5 zł.

Niedziela dla widzów 9-12 lat

„Cały świat Romy” autorstwa Mischy Kamp, która w 2005 roku zdobyła na Ale Kino! Srebrne Koziołki, to sentymentalna opowieść o rodzinie, starości i przemijaniu. Każdego dnia Roma spędza popołudnia w salonie fryzjerskim babci, czego jednak nie lubi. Pewnego razu z kasy znikają pieniądze. Czy ktoś je ukradł? „Cały świat Romy” zdążył już podbić serca widzów na całym świecie, ponadto scenarzystka i reżyserka są obecne na tegorocznej edycji festiwalu.

 

Z kolei animowana produkcja Roze Stiebra „Jak słońce podróżowało po niebie” to historia dziecka słońca i księżyca. W cieszącej oko animacji widz zastanowi się nad korelacją człowieka i natury, rozważy także kwestię przemiany wewnętrznej oraz odkrywania siebie.

Bilety na Ale Kino! – gdzie je kupić?

Bilety na seanse festiwalu Ale Kino! kosztują 5 lub 8 zł, dostępne są w kasach kina. Rezerwacji grupowej dokonać można przez internet lub telefonicznie. Program festiwalu dostępny jest na stronie alekino.com lub w wersji papierowej w kasach kin. Seanse odbywają się w Multikinie 51, w Kinie Pałacowym lub na Scenie Wspólnej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.