Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Galę otworzyli aktorzy Teatru Nowego – Michał Kocurek, Anna Mierzwa i Julia Rybakowska – koncertem piosenek do filmów zmarłego w tym roku Stanisława Jędryki, twórcy filmów znanych starszemu pokoleniu widzów: „Podróż za jeden uśmiech”, „Wyspa złoczyńców”, „Do przerwy 0:1” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Aktorzy przypomnieli też widowni hymn Koziołka Matołka „Ruszaj na Pacanów”.

Oferta filmów do obejrzenia w czasie festiwalu była ogromna. Z 3780 filmów z różnych kontynentów wyselekcjonowano około 150 filmów, które wzięły udział w festiwalu, a część z nich w konkursach festiwalowych. Nad nominowaniem filmów do nagród pracowało kilka zespołów jury: międzynarodowe, ECFA, jury dziecięce i młodzieżowe, jury edukatorów filmowych oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Nagrodę Złotych Koziołków w kategorii pełnometrażowy film dla dzieci oraz Nagrodę ECFA otrzymał „Cały świat Romy” w reż. Mischy Kamp (Holandia, Niemcy 2019), a za film dla młodzieży – „Świetliki odleciały”, reż. Sébastien Pilote (Kanada 2018). Za krótki metraż przyznano Złote Koziołki twórcom „Latawca”, reż. Martin Smatana (Czechy, Słowacja, Polska 2019), który będzie walczył również o Oscara oraz autorom „Kamili”, reż. Urzula Barba Hopfner (Meksyk 2018).

Film 'Cały świat Romy' na Festiwalu Ale Kino! w PoznaniuFilm 'Cały świat Romy' na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu Materiały prasowe

Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodziło tegoroczny kirgiski film pełnometrażowy „Biegnąc w stronę nieba”, reż. Mirlan Abdykalykov (laureat również nagrody Ale Debiut! przyznawany przez PKO Bank Polski) oraz krótki film „Łowy” w reż. Mateusza Jarmulskiego (Polska 2018).

Jury Edukatorów Filmowych wybrało holenderski obraz z 2019 roku „Niezwykłe lato z Tess” w reż. Stevena Wouterlooda, a Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych otrzymała tegoroczna koprodukcja belgijsko-holenderska „Binti”, reż. Frederike Migom.

Małoletnich widzów festiwalowych fascynuje co roku możliwość niezależnego od dorosłych wyboru swoich typów. W tym roku jury dziecięce przyznało Marcinka filmom: pełnometrażowemu „Sune przeciw Sune”, reż. Jon Holmberg (Szwecja 2018) oraz krótkometrażowemu „Duży i mały wilk”, reż. Rémi Durin (Francja, Belgia 2018).

'Niezwykłe lato z Tess'  to jedna z premier kinowych weekendu'Niezwykłe lato z Tess' to jedna z premier kinowych weekendu materiały filmowe

Młodzież nagrodziła Marcinem w kategorii pełnego metrażu „Dom kolibra”, reż. Bora Kim (Korea Południowa 2019), a w kategorii krótkich filmów „Zombi”, reż. Baloji (Kongo 2019). Przyznano również Wędrujące Koziołeczki – Grand Prix dla ubiegłorocznego laureata Złotych Koziołków duńskiego filmu z 2017 roku „Jestem William” w reż. Jonasa Elmera i Wielką Nagrodę Publiczności dla „Łowców czarownic”, reż. Rasko Miljkovic (Serbia, Macedonia 2018).

Piłkarskie Koziołki trafiły do twórców niemieckiego obrazu z 2019 roku „Za daleko” w reż. Sarah Winkenstette.

Laureatami Nagrody Specjalnej Organizatorów Dla Młodych Aktorów zostali w tym roku: Maria Morera Colomer i Biel Rossell Pelfort („Życie bez Sary Amat”, reż. Laura Jou), Niamh Wilson („Giant Little Ones”, reż. Keith Behrman) oraz Paula Rits („Magiczne Święta Ewy”, reż. Anu Aun).

Czekamy w przyszłym roku na kolejną edycję Ale Kino!, największe filmowe święto dla młodego widza w Polsce.

Tekst: Barbara Kowalewska

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.