Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Niektórych menedżerów nadal trudno przekonać do nowych rozwiązań, a na wdrożenie systemu ERP patrzą z przymrużeniem oka. Jednak w tym gąszczu niedowiarków są osoby, które dostrzegają w informatyzacji wejście w nowy wymiar zarządzania. Jedną z nich jest Dominik Czylkowski, Wiceprezes Zarządu Noti sp. z o.o., który wraz z firmą informatyczną OrderSoft przeprowadził nagradzane wdrożenie systemu ERP.

Noti, z siedzibą w Tarnowie Podgórnym, jest producentem mebli tapicerowanych.
Firma rozwija się bardzo prężnie w związku z czym musi nieustannie udoskonalać organizację pracy. Głównymi obszarami, które pilnie potrzebowały poprawy były: monitorowanie produkcji oraz precyzja zamówień składanych przez handlowców. W konsekwencji braku przekazywanych informacji zbyt często dochodziło do konieczności wstrzymywania produkcji. Większość zamówień była realizowana jako mebel nieskategoryzowany, określany opisowo. Nie pozwalało to na szczegółową analizę sprzedaży czy skuteczne określanie terminów realizacji. Spiętrzenie problemów z jednej strony i rozwój przedsiębiorstwa z drugiej, wymusiły zastosowanie skutecznego rozwiązania informatycznego, które wszystko uporządkuje i znacząco zmieni postępowanie.

Firma Noti zdecydowała się wdrożyć oprogramowanie polskiego producenta Comarch ERP XL. Realizatorem wdrożenia został OrderSoft z Poznania, który zdobył zaufanie dzięki doświadczeniu w pracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Wspólnie została obrana ścieżka realizacji, cele i planowane rezultaty. Poza oprogramowaniem standardowym, Noti skorzystało również z wielu autorskich rozwiązań poznańskiego partnera. Programiści OrderSoft rozbudowali narzędzia do konfigurowania produktu, co ułatwiło składanie zamówień przez handlowców i zautomatyzowało przekazywanie ich na produkcję. Wyeliminowało to niedokładne lub niepełne zlecenia i przestoje w dalszej realizacji.

Dzięki wdrożeniu Noti otrzymało wiedzę o każdym etapie realizacji, od zamówienia przekazanego przez handlowca, przez etapy produkcji, po gotowy mebel. Ta wiedza okazała się bezcenna, ponieważ firma wytwarza pojedyncze, zindywidualizowane egzemplarze o nowoczesnym designie, których ma w ofercie ponad 100 modeli. Przy składaniu zamówienia na upragniony model należy wybrać precyzyjnie określone opcje (np. rodzaj i kolor tkaniny, materiał i kolor nóżek). Z każdym kolejnym krokiem, konfigurator zawęża możliwości do wariantów, które są dostępne przy uwzględnieniu wcześniejszych decyzji. Co ważne, narzędzie nie pozwoli na zatwierdzenie niekompletnego zamówienia bez zdefiniowania obowiązkowych cech.

Ważnym aspektem w dzisiejszej rzeczywistości przedsiębiorstw jest podniesienie produktywności pracowników przez zbieranie danych ze stanowisk w czasie rzeczywistym. Braki kadrowe to konsekwencje spadku bezrobocia, starzejącego się społeczeństwa i emigracji. Systemy wspomagania produkcji są odpowiedzią na wyzwania trudnego rynku pracy. Wprowadzone rozwiązania umożliwiły szybkie przyjęcia i przekazywanie kompletnych zamówień, planowanie i pilnowanie czynności produkcyjnych, również przez wizualizacje na panelach. Dzięki systemowi można w każdej chwili sprawdzać aktualny stan realizacji.

Przemysł 4.0 to nowy trend w polskim przemyśle. Zmiany, które zachodzą pozwolą zapomnieć o czasach ręcznego przepisywania, braku wiedzy o zużyciu surowców czy braku analizy sprzedaży.

W nowoczesnych fabrykach za zbieranie tych danych odpowiada system, który umożliwia dalsze przetwarzanie informacji i przygotowywanie raportów.

Marek Durski, prezes OrderSoft, od kilku lat bada i monitoruje zmiany na rynku pracy pod kątem podaży pracowników. Już w roku 2015, przy okazji wystąpienia z okazji 20-lecia firmy, ostrzegał swoich stałych klientów przed zbliżającymi się niedoborami kadrowymi. Badania ukazują, że na korzystną dla pracodawców zmianę na rynku pracy nie należy liczyć. Natomiast skuteczną metodą rozwiązania problemu z pozyskiwaniem nowych osób może być lepsze zarządzanie procesami i produkcją wspomaganą przez zaawansowane systemy informatyczne. Firma Noti jest tego idealnym przykładem. Po roku od wdrożenia zaobserwowano wzrost wydajności na poziomie 29%. Można przedstawić to bardziej obrazowo: firma zyskała dodatkowe 22 etaty. Wdrożenie trwało ponad rok, jednak finansowy zwrot z inwestycji w digitalizację nie przekroczył 6 miesięcy.

Realizacja tego wdrożenia otworzyła firmie OrderSoft drzwi do wyróżnień i nagród. OrderSoft otrzymał jedną z najważniejszych statuetek za „Najlepsze wdrożenie” od Comarch S.A., polskiego producenta oprogramowania. Projekt ten został również zwycięzcą w kategorii „Najbardziej kompleksowo zdigitalizowane procesy w firmie” wg IDC Computerworld. Uznanie innych oraz zadowolenie Klienta to niekwestionowane dowody na sukces realizacji.

OrderSoft otrzymał jedną z najważniejszych statuetek za 'Najlepsze wdrożenie' od Comarch S.A., polskiego producenta oprogramowaniaOrderSoft otrzymał jedną z najważniejszych statuetek za 'Najlepsze wdrożenie' od Comarch S.A., polskiego producenta oprogramowania Fot. Krzysztof Bukowski/Mat. OrderSoft

Firma OrderSoft

OrderSoft wdraża oprogramowanie klasy ERP we wszystkich branżach. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w IT a specjalizuje się w automatyzowaniu firm produkcyjnych. Dzięki wykwalifikowanemu zespołowi konsultantów i programistów usprawnia systemy Comarch ERP. Cele każdego przedsiębiorstwa są indywidualne, także jego potrzeby, dlatego OrderSoft traktuje każde wdrożenia jako unikalny projekt.

Zapraszamy na stronę http://ordersoft.pl/

Bezpośredni kontakt: Brygida Błachnio tel. 661 068 382

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.